RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier Portugalii: Przejmujemy prezydencję w historycznym momencie

Antonio Costa zapowiedział wdrażanie nowych wieloletnich ram finansowych UE (fot. Dursun Aydemir/Anadolu Agency via Getty Images)
Antonio Costa zapowiedział wdrażanie nowych wieloletnich ram finansowych UE (fot. Dursun Aydemir/Anadolu Agency via Getty Images)

Premier Portugalii Antonio Costa powiedział w środę w Parlamencie Europejskim, że jego kraj przejmuje przewodnictwo w Radzie UE w historycznym momencie. Wśród priorytetów prezydencji wskazał odbudowę gospodarczą, rozwój filaru społecznego i autonomii strategicznej Europy otwartej na świat.

Szef portugalskiego rządu podkreślił też, że za prezydencji jego kraju rozpocznie się wdrażanie nowych wieloletnich ram finansowych UE.

– Wyzwania, które przed nami stoją, są olbrzymie, ale jestem przekonany, że opierając się na współpracy z Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim i Radą jesteśmy znakomicie przygotowani, aby zwalczyć pandemię, wyjść z kryzysu i razem stworzyć lepszą przyszłość – zaznaczył Costa.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zauważyła w PE, że chociaż priorytety Unii się nie zmieniły, to zmieniły się warunki, w jakich przyjdzie je realizować. Jej zdaniem oznacza to konieczność dostosowania się. – Trzeba zmienić zasady społeczne, tj. przede wszystkim zasady solidarności międzypokoleniowej. Przedsiębiorcy powinni dbać o swoich pracowników. (...) Trzeba również myśleć o innowacyjności. Mamy tylko jedną szansę, żeby wyjść wspólnie z tej pandemii. Chcemy bronić ludzi, miejsc pracy – zaznaczyła szefowa KE. Szwedzki europoseł Peter Lundgren z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) wystąpił z ostrą krytyką planów KE i prezydencji, zwłaszcza konkretnego przeznaczenia środków z funduszu odbudowy gospodarczej po pandemii koronawirusa. – Włochy dostaną 18 mld euro na równość płci, 75 mld na walkę ze zmianami klimatycznymi. Co to ma wspólnego z koronawirusem? Dlaczego szwedzcy podatnicy mają to współfinansować? – pytał.

Jego wątpliwości wzbudziły też plany wprowadzenia zaświadczeń o szczepieniach na terenie całej Unii. – Czy swobodne przemieszczanie się będzie możliwe tylko wtedy, kiedy będzie się miało świadectwo zaszczepienia? Może tu jest kryzys wykorzystywany do wprowadzania jakichś nowych zasad – spuentował Lundgren.

źródło:

Zobacz więcej