RAPORT

Pogarda

Tuż po zaprzysiężeniu Biden podpisze 15 aktów. Ma anulować część decyzji Trumpa

Rozporządzenia będą dotyczyć m.in. ustanowienia nowego biura koordynującego walkę z pandemią koronawirusa (fot. Chip Somodevilla/Getty Images)
Rozporządzenia będą dotyczyć m.in. ustanowienia nowego biura koordynującego walkę z pandemią koronawirusa (fot. Chip Somodevilla/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Po zaprzysiężeniu w środę na prezydenta USA Joe Biden podpisze 15 aktów wykonawczych, anulując niektóre decyzje podjęte przez dotychczasowego prezydenta Donalda Trumpa i podejmując pierwsze działania ws. pandemii koronawirusa i zmian klimatu – powiadomiła współpracowniczka prezydenta elekta.

Donald Trump ułaskawił 73 osoby

Ostatniej nocy swojej prezydentury Donald Trump podjął decyzję o ułaskawieniu 73 osób – wśród nich jest m.in. były główny doradca w Białym Domu...

zobacz więcej

Aby stawić czoło kryzysom związanym z pandemią, gospodarką, zmianami klimatycznymi i nierównością rasową, Biden podpisze w środę po południu (czasu lokalnego) w Gabinecie Owalnym rozporządzenia wykonawcze i memoranda oraz poprosi agencje (rządowe) o podjęcie kroków w dwóch dodatkowych obszarach – poinformowała Jen Psaki, która w nowej administracji będzie rzeczniczką Białego Domu.

Rozporządzenia będą dotyczyć m.in. ustanowienia w Białym Domu nowego biura koordynującego walkę z pandemią koronawirusa i wprowadzenia obowiązku noszenia masek i utrzymywania dystansu społecznego na terenie wszystkich obiektów federalnych.

Biden rozpocznie również proces ponownego przystąpienia USA do porozumienia klimatycznego z Paryża i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz wyda rozległe zarządzenie dotyczące walki ze zmianami klimatycznymi, w tym cofnięcia wcześniejszego prezydenckiego pozwolenia na kontrowersyjny ropociąg Keystone XL.

Inauguracja prezydentury Joego Bidena – wydanie specjalne i relacja na portalu tvp.info

O godz. 17.15 rusza ceremonia zaprzysiężenia 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych Joego Bidena. Tradycyjnie uroczystość będzie miała miejsce na...

zobacz więcej

Biden natychmiast zakończy też stan wyjątkowy, który Trump ogłosił na granicy z Meksykiem w lutym 2018 r., aby przekierować miliardy dolarów z resortu obrony na budowę muru. Wstrzyma również budowę muru, aby przejrzeć kontrakty i sposób, w jaki pieniądze na jego budowę mogły zostać gdzie indziej przekierowane.

Psaki zaznaczyła, że działania podjęte już w środę koncentrują się na zapewnieniu „natychmiastowej pomocy” Amerykanom.

Plany związane z pierwszym dniem urzędowania to dopiero początek szeregu działań, które prezydent podejmie wkrótce po objęciu urzędu – dodała. „W nadchodzących dniach i tygodniach będziemy ogłaszać dodatkowe rozporządzenia wykonawcze, które zmierzą się z tymi wyzwaniami i spełnią obietnice prezydenta elekta złożone Amerykanom” – zakomunikowała.Reuters podaje, że chodzi m.in. o zniesienie zakazu służby wojskowej w USA przez osoby transseksualne czy zniesienie polityki blokującej finansowanie programów związanych z aborcją za granicą.

Zobacz także: Biden złożył hołd ofiarom koronawirusa 

AP podkreśla, że zazwyczaj nowy prezydent podejmuje w pierwszych dniach urzędowania szereg decyzji i podpisuje liczne rozporządzenia. Donald Trump uczynił podobnie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej