RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie żyje lider zespołu Püdelsi Andrzej Bieniasz

Co było przyczyną zgonu? (fot. Shutterstock/Marina Biryukova)
Co było przyczyną zgonu? (fot. Shutterstock/Marina Biryukova)

Zmarł lider zespołu Püdelsi Andrzej Bieniasz – poinformowała grupa w mediach społecznościowych. Muzyk, który zmagał się z chorobą nowotworową, miał 66 lat.

Nie żyje znakomity polski dyrygent Jacek Kraszewski

W czwartek (14 stycznia) wieczorem w Szczecinie zmarł Maestro Jacek Kraszewski – dyrygent i kierownik artystyczny Filharmonii Gorzowskiej. Miał 64...

zobacz więcej

„Niestety, żegnaj Przyjacielu R.I.P” – głosi wpis zamieszczony na profilu facebookowym zespołu.

Andrzej Bieniasz od wielu miesięcy walczył z rzadkim typem nowotworu – chłoniakiem z komórek płaszcza. Po nawrocie choroby w listopadzie zeszłego roku została zawiązana zbiórka internetowa na pokrycie kosztów jego terapii lekiem Ibrutynib, który nie jest refundowany.

Püdelsi powstali w 1985 r. jako kontynuatorzy grupy Düpą, której lider, Piotr Marek, popełnił samobójstwo. Podstawowy skład zespołu stanowili muzycy związani z tym zespołem pod kierownictwem Andrzeja „Püdla” Bieniasza.

Pierwszą płytą zespołu była „Bella Pupa” w 1988 r. we współpracy z Korą Jackowską. Kora zaśpiewała większość utworów, tylko w dwóch wokalistą był Maciek Maleńczuk. Muzycy rozczarowani słabym przyjęciem ich płyty zawiesili działalność aż do 1996 r.

Po przerwie grupa wydała trzy płyty: „Viribus Untis”, „Narodziny Zbigniewa” i „Psychopop”. Po tym albumie po raz kolejny zespół zawiesił działalność w 2000 r.

Püdelsi na listy przebojów wrócili w 2003 r. albumem „Wolność słowa”. Krążek zdobył status Złotej Płyty. W kolejnych latach ukazały się „Zen”, „Madame Castro”.

źródło:
Zobacz więcej