RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Monika N. i „crossowanie” kont. Co zeznali Nowak, Słodkowski, Parafianowicz i Górecka?

Przyjaciel Nowaka spotykał się z przedstawicielami skarbówki ws. kontroli finansów żony byłego ministra (fot. PAP)
Przyjaciel Nowaka spotykał się z przedstawicielami skarbówki ws. kontroli finansów żony byłego ministra (fot. PAP)

Żona Sławomira Nowaka usłyszała zarzuty karne w związku z podejrzeniem ukrywania majątku pochodzącego z przestępstwa. O Monice N. głośno było w czerwcu 2014 r., gdy tygodnik „Wprost” ujawnił, że jej mąż prosi wiceministra finansów o pomoc ws. kontroli skarbowej żony. Śledztwo prowadzone w tej sprawie przez Prokuraturę Okręgową Warszawa-Praga po kilku miesiącach zostało umorzone. Zeznania bohaterów afery zachowały się jednak do dziś.

Żona Nowaka z zarzutami. Kim jest „bogini w ciele dentystki”?

Żona byłego ministra transportu Sławomira Nowaka usłyszała zarzuty karne. Monika N. jest podejrzana o fałszowanie dokumentów. Kim jest „bogini w...

zobacz więcej

„Prokuratorzy prowadzący śledztwo ws. rozmowy Nowak – Parafianowicz przestępstwa nie stwierdzili, ale ujawnili mocne zaangażowanie w kontakty z fiskusem byłego radnego PO z Gdańska. Wszystko wskazuje, że kulisy kontroli u Nowaków były też przyczyną zmian kadrowych w gdańskim Urzędzie Kontroli Skarbowej” – pisała pod koniec grudnia w „Gazecie Wyborczej” Katarzyna Włodkowska.

Chodzi o śledztwo, jakie prokuratura wszczęła po ujawnieniu przez tygodnik „Wprost” nagrania z restauracji Sowa i Przyjaciele. Słychać na nim, że minister Sławomir Nowak boi się kontroli skarbowej wobec jego żony, „crossowania” jego konta z rachunkiem bankowym małżonki, która „jedzie od paru lat na stracie, potężnej”.

Na nagraniu jego kolega Andrzej Parafianowicz, wiceminister finansów który jeszcze dwa miesiące wcześniej był generalnym inspektorem informacji finansowej, przyznaje, że zna całą sprawę i uspokaja kolegę, że ją „zablokował”.

Dziennikarka zapoznała się z treścią uzasadnienia postanowienia o umorzeniu śledztwa, które pozwala poznać dokładne okoliczności i kalendarium całej sprawy.

„Chcą ją trzepać cały rok”. O problemach żony Nowak mówił już na taśmach

Żona byłego ministra transportu Sławomira Nowaka usłyszała zarzuty karne. Monika N. jest podejrzana o fałszowanie dokumentów. Kim jest „bogini w...

zobacz więcej

„Państwu Nowak zależy na...”. Słodkowski spotyka się z Bogumił


„UKS w Gdańsku zaczął badać dokumenty podatkowe Moniki Nowak na początku listopada 2013 r. po otrzymaniu donosu. Miesiąc później przekazał sprawę gdańskiemu urzędowi skarbowemu. Kontrola rozpoczęła się 7 lutego br. Dzień wcześniej miała miejsce rozmowa Nowaka z Parafianowiczem” – ujawniła „GW”.

Tydzień później „przyjaciel rodziny” Tomasz Słodkowski, jak sam określił się śledczym, skontaktował się telefonicznie z dyrektor UKS Małgorzatą Bogumił. Słodkowski to były asystent Nowaka i były gdański radny PO, a potem szef sponsorowanego przez państwowy koncern energetyczny PGE Atomu Trefl Sopot. O dyrektor UKS pisano, że jest „Gośką” z podsłuchanej rozmowy.

Wkrótce po rozmowie telefonicznej Słodkowski odwiedził Bogumił, osobiście stwierdzając, że „państwu Nowak zależy na jak najszybszym przeprowadzeniu kontroli podatkowej, w sposób taki, jaki winien być przeprowadzony zgodnie z prawem”. I zaznaczył, że „jeśli będzie konieczna korekta zeznania, to ją poczynią”.

Sławomir Nowak świadkiem koronnym? „Niektórzy zaczynają się bać” [WIDEO]

„Gazeta Polska” poinformowała, że w aktach śledztwa dotyczącego byłego ministra transportu Sławomira Nowaka są jego rozmowy i wymiana wiadomości z...

zobacz więcej

W prokuraturze wyjaśnił, że zadzwonił, a potem spotkał się z dyrektor UKS „z własnej inicjatywy, bowiem jako przyjaciel rodziny miał świadomość ich złej kondycji psychicznej w związku m.in. z tą kontrolą, a przede wszystkim natarczywością mediów” – pisała Włodkowska.

„Gazeta Polska Codziennie” ujawnia zeznania bohaterów afery


W połowie stycznia 2015 r. „GPC” ujawniła dokładną treść zeznań złożonych przez kluczowych bohaterów tego wątku afery taśmowej, w tym m.in.: Andrzeja Parafianowicza, Sławomira Nowaka i jego żony Moniki, płk. Dariusza Zawadki (były szef GROM u, później wiceprezes spółki PERN) oraz kierownictwa gdańskiej skarbówki.

– Wszyscy zeznający przyznają się do częstych spotkań i rozmów telefonicznych między sobą, których celem było jak najszybsze i możliwie dyskretne zakończenie kontroli u Moniki Nowak. Spotkania żony polityka PO z dyrektorem Izby Skarbowej w Gdańsku Mirosławem Kowalskim i naczelniczką Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku Violettą Górecką, organizował gdański radny i „przyjaciel rodziny” Nowaków Tomasz Słodkowski – ujawniła „Codzienna”.

Afera Nowaka. Nowe informacje z podsłuchów rozmów z Tuskiem i Trzaskowskim

W aktach śledztwa, które dotyczy byłego ministra Platformy Obywatelskiej Sławomira Nowaka, znajdują się nagrania jego rozmów i wymiana wiadomości...

zobacz więcej

Nowak „nie przypomina sobie”, „nie wie”, „nie pamięta”, a jego kolega „uczula”


„Zależało nam, ze względu na sytuację polityczną rodziny N[owaka], by tę sprawę prowadzić w jak najszybszy sposób. Zrobić maksymalnie najsprawniej, by zaoszczędzić tej trudnej sytuacji rodzinnej” – zeznał Słodkowski. Jak tłumaczył, „uczulał panią naczelnik, by sprawa nie wyciekała do mediów”, a „kontrola w gabinecie lekarskim nie stała się kolejnym odcinkiem [medialnej] sagi”.

Sam Nowak jest bardzo oszczędny w podawaniu informacji prokuratorom. Słowa: „nie wiem”, „nie pamiętam”, „nie przypominam sobie”, padają w jego zeznaniach kilkanaście razy.

„Po rozmowie z tym moim współpracownikiem [Słodkowskim] mogłem stwierdzić, że jest miłą, sympatyczną osobą. Stąd moje stwierdzenie, że jest »nasza«” – tak tłumaczył się pytany, dlaczego mówiąc o dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej Małgorzacie Bogumił używał określenia „nasza”. Jak wynika z zeznań Dariusza Zawadki, który płacił rachunek za wspólną kolację z Nowakiem i Parafianowiczem – on również znał Bogumił. W listopadzie 2014 r. urzędniczka została odwołana ze stanowiska.

Zeznania Moniki N.


Zeznania Sławomira NowakaZeznania Andrzeja Parafianowicza

Zeznania Violetty Goreckiej (Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku)

źródło:
Zobacz więcej