RAPORT

Pogarda

Szczepią na potęgę, liczba zakażeń i zgonów nie spada

Ponad 2,2 miliona z 9,3 miliona mieszkańców Izraela otrzymało pierwszą dawkę szczepionki (fot Amir Levy/Getty Images)
Ponad 2,2 miliona z 9,3 miliona mieszkańców Izraela otrzymało pierwszą dawkę szczepionki (fot Amir Levy/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Mimo zaszczepienia na COVID-19 30 proc. ludności Izrael jest światowym liderem, jeśli chodzi o nowe infekcje w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Resort zdrowia zapowiada podawanie dziennie 250 tys. szczepionek. Od wtorku mogą się zaszczepić wszyscy Izraelczycy powyżej 40. roku życia.

Starcia chasydów z izraelską policją na pogrzebie. Okrzyki: Naziści!

Do starć między chasydami a policją doszło podczas pogrzebu znanego i szanowanego rabina w izraelskim Aszdod. Miejscowe media nie są w pełni zgodne...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

W poniedziałek potwierdzono rekordowe 10 051 nowych zakażeń koronawirusem, mimo trwającego od 27 grudnia lockdownu. Od początku stycznia zmarło 15 proc. wszystkich ofiar śmiertelnych trwającej od 10 miesięcy pandemii (650 z 4142 chorych).

Statystyki Uniwersytetu Oksfordzkiego pokazują, że w ciągu minionych siedmiu dni w Izraelu potwierdzono najwyższą liczbę nowych infekcji w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, przed Portugalią, Czechami, Irlandią, Libanem i Hiszpanią.

Urzędnicy ministerstwa uważają, że 40 proc. nowych infekcji spowodowanych jest przez bardziej zakaźny, brytyjski wariant koronawirusa. Zgodnie z prognozą Kanału 12 szybkie rozprzestrzenianie się tego szczepu może spowodować w Izraelu czwartą falę infekcji w marcu lub kwietniu, jeżeli obostrzenia zostaną zniesione przedwcześnie.

Zgodnie z tym scenariuszem nawet względnie niewielka liczba niezaszczepionych przedstawicieli grup ryzyka wystarczy, by setki pacjentów w poważnym stanie trafiły na przepełnione oddziały szpitalne.

Miliony zaszczepionych na świecie przeciw COVID-19. Polska w czołówce UE

Polska zajmuje w Unii Europejskiej trzecie miejsce pod względem liczby osób zaszczepionych przeciw COVID-19 oraz ósme pod względem liczby szczepień...

zobacz więcej

Ponad 2,2 mln z 9,3 mln mieszkańców Izraela otrzymało pierwszą dawkę szczepionki. Na tym etapie gwarantuje ona nieco ponad 50 proc. skuteczności według producenta, firmy Pfizer, lub nawet mniej, jak ocenił izraelski pełnomocnik rządu ds. koronawirusa Nachman Asz. 480 tys. osób otrzymało już obie dawki.

Rząd przedłużył we wtorek lockdown do 31 stycznia, co poparli ultraortodoksyjni ministrowie, wcześniej opierający się restrykcjom ze względu na ich wpływ na zbiorowe modlitwy i inne aspekty codziennego życia reprezentowanych przez nich społeczności.

Więcej niż 80 proc. Izraelczyków powyżej 70. roku życia zaszczepiono przynajmniej jedną dawką, 68 proc. osób w wieku 60-69 lat, 50 proc. osób w wieku 50-59 lat i 28 proc. osób w wieku 40-49 lat. Dane te świadczą o tym, że mimo traktowania priorytetowo pewnych grup wiekowych, szczepionka jest podawana też młodszym. 

Od początku pandemii w Izraelu zakaziło się koronawirusem 565 tys. osób.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej