RAPORT

Prorosyjska era Tuska

220 mln zł wsparcia. Premier przedstawił program dla psychiatrii dziecięcej

Program wsparcia psychiatrii dziecięcej przedstawili na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef rządu poinformował, że na opiekę psychiatryczną dzieci i młodzieży zostanie przeznaczone 220 mln zł, z czego 120 mln zł trafi na unowocześnienie ośrodków pomocy dla najmłodszych. Uruchomiony zostanie także program walki z uzależnieniami cyfrowymi, skierowany do dzieci i młodzieży.

Kto nowym RPO? Komisja pozytywnie tylko o jednej kandydaturze

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka po ponad sześciogodzinnym posiedzeniu pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Piotra Wawrzyka na...

zobacz więcej

W 2020 r. nakłady na opiekę psychiatryczną dzieci i młodzieży wzrosły z ok. 250 mln zł do znacznie powyżej 400 mln zł – mówił w czasie konferencji premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił, od kilku lat rząd konsekwentnie rozwija psychiatrę dziecięcą i w nią inwestuje .

Miliony wsparcia – program dla psychiatrii dziecięcej


– W sierpniu 2019 r. wdrożyliśmy nowy model ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. (...) W 2020 r. zwiększyliśmy łączną liczbę placówek udzielających świadczeń dzieciom i rodzicom z 365 do 562, a więc o ponad 50 proc. w ciągu jednego roku – mówił szef rządu.

Dodał, że w kwietniu 2020 r. działalność rozpoczęło 138 ośrodków Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Opieki Psychoterapeutycznej.

„Poza politycznym sporem”


– W planach finansowania oddziałów wojewódzkich NFZ zabezpieczone są środki na 349 miejsc udzielania świadczeń z pierwszego poziomu sieci psychiatrii dziecięcej – dodał Morawiecki. Podkreślił też rolę trzeciego sektora w psychiatrii dziecięcej oraz dziękował organizacjom pozarządowym, fundacjom za zaangażowanie w pomoc dzieciom i młodzieży.
(fot. KPRM)
(fot. KPRM)

Spada liczba samobójstw wśród nastolatków w Polsce

„Polska jest na drugim miejscu w Europie pod względem liczby samobójstw wśród dzieci. Nieznacznie wyprzedzają nas Niemcy – ale tylko dlatego, że to...

zobacz więcej

Premier podkreślił, że troska o zdrowie dzieci, także psychiczne, „powinna zostać wyciągnięta poza nawias sporu politycznego”. Ogłaszając program inwestycji w psychiatrię dziecięcą zaapelował o wspólne działania na rzecz poprawy zdrowia najmłodszych.

Całodobowa infolinia i walka z uzależnieniami cyfrowymi


Zadanie drugie, o którym mówił premier, to uruchomienie bezpłatnej, całodobowej infolinii – w tym także możliwość komunikowania się poprzez czat i e-mail.

– Problemy, z jakimi styka się młodzież, stykają się już dzieci, są ogromne i chcemy udostępnić wszystkie możliwe kanały komunikacji po to, żeby jak najmniej było, najlepiej w ogóle, samobójstw wśród dzieci i młodzieży, żeby otworzyć wszelkie możliwe mechanizmy wsparcia dla dzieci i młodzieży w tym bardzo trudnym czasie – mówił Morawiecki. Z kolei trzecim rozwiązaniem – jak podkreślał szef rządu – to zwiększenie dostępności świadczeń, szkolenia i cały system, aby z problemem walczyć u jego źródeł. – Po czwarte uruchomienie programów profilaktyki uzależnień cyfrowych. Myślę, że wszyscy rodzice bez wyjątku wiedzą, jak to jest groźne uzależnienie od komputera, od jakiegoś telefonu. Dzisiaj w szczególności, w czasie epidemii jeszcze bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej – powiedział Morawiecki.

220 mln złotych to dopiero początek


Poinformował, że „wszystko to oznacza inwestycje wysokości powyżej 220 mln złotych”.

I w najbliższym czasie realizujemy już te różne inwestycje we wszystkich ośrodkach poprzez świadczenia, poprzez szkolenia, dostępność specjalistów. Wszystko po to, żeby dla dzieci i dla młodzieży ta ewentualna terapia była jak najbardziej dostępna – podkreślił premier.

Zobacz także: Rząd zmienia kolejność szczepień w „pierwszym” etapie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej