
PLL LOT podpisały porozumienie ze wszystkimi związkami zawodowymi w sprawie redukcji zatrudnienia – poinformowała półka. W pierwszym półroczu 2021 r. przewoźnik ma dostosować zatrudnienie do popandemicznej rzeczywistości. Z firmą rozstanie się nie więcej niż 300 pracowników.
Komisja Europejska zatwierdziła 650 mln euro, czyli około 2,9 mld zł wsparcia Polski dla LOT-u. Ma to związek z pandemią koronawirusa.
zobacz więcej
„Polskie Linie Lotnicze LOT podpisały porozumienie ze wszystkimi związkami zawodowymi w sprawie odejść z firmy. W pierwszym półroczu 2021 r. narodowy przewoźnik dostosuje zatrudnienie do postcovidowej rzeczywistości. Oznacza to rozstanie z nie więcej niż 300 pracownikami” – przekazał w komunikacie przewoźnik. Jak dodano, chodzi o pięć związków zawodowych działających w LOT
Rząd nie pracuje nad nowym rozporządzeniem ws. zakazów w ruchu lotniczym – mówi wiceminister infrastruktury Marcin Horała. Obowiązujący zakaz,...
zobacz więcej
LOT podkreśla, że spółka „musi osiągnąć efektywność ekonomiczną, co w obecnej sytuacji wiąże się z optymalizacją działalności”. „Relatywnie niewielkie ograniczenie zespołu możliwe jest dzięki oszczędnościom poczynionym przez LOT w innych obszarach, a przede wszystkim w kosztach leasingu samolotów” – czytamy.
W pierwszej kolejności przewidziano możliwość dobrowolnego zgłaszania się pracowników chcących odejść ze spółki, w tym osób, które w ciągu najbliższych dwóch lat osiągną wiek emerytalny.
W drugiej kolejności odejdą osoby dobrane na podstawie transparentnych i obiektywnych kryteriów. Dla tych pracowników przewoźnik przewidział dodatkowe świadczenia pieniężne oraz działania aktywizujące, które pomogą odnaleźć się na rynku pracy.
Z końcem roku zarząd PLL LOT wysłał list do pracowników, w którym poinformował, że spółka będzie musiała rozstać się z niektórymi pracownikami. Redukcje obejmą łącznie nie więcej niż 300 osób.
Zobacz także: Złodzieje ukradli samolot z lotniska
Rzecznik PLL LOT Krzysztof Moczulski w ubiegłym tygodniu potwierdził, że w ramach dostosowania poziomu zatrudnienia LOT opuści do 300 etatowych pracowników. „Od ubiegłego roku zakończono też współpracę z ok. 200 osobami świadczącymi usługi na rzecz LOT w ramach umów z podmiotami zewnętrznymi (tzw. B2B)” – mówił wówczas.
Od 25 stycznia do 28 lutego PLL LOT zawiesza rejsy z Warszawy do Duesseldorfu, Luksemburga, Mediolanu, Wiednia. Powodem są przedłużające się...
zobacz więcej
Komisja Europejska komentując planowane wznowienie budowy gazociągu Nord Stream 2, który ma połączyć rosyjski Wyborg i niemiecki Greifswald...
zobacz więcej
Jednocześnie linia podkreśliła, że rok 2020 „był najgorszym w historii światowego lotnictwa”.
„Według prognoz IATA branża będzie odczuwać skutki pandemii jeszcze przez wiele lat, a poziom ruchu lotniczego z 2019 r. nie powróci wcześniej niż za cztery lata. W tym roku liczba przewiezionych pasażerów będzie o 38 proc. niższa niż w 2019. Wprost przekłada się to na kondycję finansową branży. Szacuje się, że jej globalne straty netto wyniosą 118 mld dol. w 2020, a w 2021 – 38 mld dol” – czytamy.
Zobacz także: W Rosji zderzyły się w powietrzu dwa samoloty. Są ofiary
W 2019 r. LOT przewiózł na pokładach swoich samolotów rekordową liczbę 10 mln pasażerów. W 2020 r. planował m.in uruchomienie dalekodystansowych rejsów do Waszyngtonu i San Francisco oraz przewiezienie ok. 12 mln osób.
Właścicielem 100 proc. akcji PLL LOT jest Polska Grupa Lotnicza. Jedynym akcjonariuszem PGL jest Skarb Państwa, a prawa z akcji w tej spółce wykonuje Minister Aktywów Państwowych.