RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rząd zmienia kolejność szczepień. Konferencja szefa KPRM

W pierwszym etapie szczepień preparat otrzymają najpierw osoby powyżej 60. roku życia, następnie osoby przewlekle chore, a po nich funkcjonariusze służb mundurowych. Rząd skorygował rozporządzenie w tej sprawie – poinformował minister Michał Dworczyk. Szef KPRM na konferencji prasowej ogłosił zmiany w harmonogramie szczepień. Jak przekazał, dotąd przeciw COVID-19 zaszczepiono ponad 541 tys. osób.

„Worki na zwłoki do ministerstwa”. Gaciong „wyraża ubolewanie”

Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Warszawskiego prof. Zbigniew Gaciong wyraził ubolewanie z powodu swojej „niefortunnej wypowiedzi” i zapewnił, że...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień, na środowej konferencji poinformował, że – razem z seniorami, którzy są podopiecznymi DPS – liczba zapisanych na przyjęcie zastrzyku osób przekracza 700 tysięcy.

Liczba szczepionek w Polsce


Do miejsc szczepień – jak wyjaśnił – dostarczono w sumie ponad 757 tys. dawek, a w magazynach pozostało prawie pół miliona szczepionek.

– To oznacza, że redukcje dostaw, które są wynikiem decyzji firmy Pfizer wpłynęły na zaburzenie balansu, który staraliśmy się do tej pory utrzymywać, tzn. staraliśmy się, żeby zawsze połowa szczepionek była przechowywana w magazynie. Natomiast teraz, po modyfikacji harmonogramu dostaw przez firmę Pfizer, my zmieniliśmy nasz harmonogram w taki sposób, żeby osoby, które otrzymały pierwszą dawkę miały gwarancję otrzymania drugiej dawki, bo bezpieczeństwo jest sprawą nadrzędną w Narodowym Programie Szczepień – powiedział minister.

Zmiany w harmonogramie szczepień


Dworczyk poinformował też, że rząd skorygował rozporządzenie w sprawie terminów szczepień w „pierwszym” etapie:

• pierwszeństwo zaszczepienia będą miały osoby powyżej 60 roku życia;

• w dalszej kolejności będą szczepione osoby z chorobami przewlekłymi – w tym chorzy na nowotwory, osoby po przeszczepach i osoby dializowane;

• ostatnią grupą szczepioną w pierwszym etapie mają być przedstawiciele służb mundurowych. Minister dodał, że do pierwszego etapu będą mogły też dołączyć osoby chore spoza listy, którym na wcześniejsze szczepienie zgodę wyda lekarz POZ.

źródło:
Zobacz więcej