RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rząd zmienia kolejność szczepień. Konferencja szefa KPRM

W pierwszym etapie szczepień preparat otrzymają najpierw osoby powyżej 60. roku życia, następnie osoby przewlekle chore, a po nich funkcjonariusze służb mundurowych. Rząd skorygował rozporządzenie w tej sprawie – poinformował minister Michał Dworczyk. Szef KPRM na konferencji prasowej ogłosił zmiany w harmonogramie szczepień. Jak przekazał, dotąd przeciw COVID-19 zaszczepiono ponad 541 tys. osób.

„Worki na zwłoki do ministerstwa”. Gaciong „wyraża ubolewanie”

Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Warszawskiego prof. Zbigniew Gaciong wyraził ubolewanie z powodu swojej „niefortunnej wypowiedzi” i zapewnił, że...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień, na środowej konferencji poinformował, że – razem z seniorami, którzy są podopiecznymi DPS – liczba zapisanych na przyjęcie zastrzyku osób przekracza 700 tysięcy.

Liczba szczepionek w Polsce


Do miejsc szczepień – jak wyjaśnił – dostarczono w sumie ponad 757 tys. dawek, a w magazynach pozostało prawie pół miliona szczepionek.

– To oznacza, że redukcje dostaw, które są wynikiem decyzji firmy Pfizer wpłynęły na zaburzenie balansu, który staraliśmy się do tej pory utrzymywać, tzn. staraliśmy się, żeby zawsze połowa szczepionek była przechowywana w magazynie. Natomiast teraz, po modyfikacji harmonogramu dostaw przez firmę Pfizer, my zmieniliśmy nasz harmonogram w taki sposób, żeby osoby, które otrzymały pierwszą dawkę miały gwarancję otrzymania drugiej dawki, bo bezpieczeństwo jest sprawą nadrzędną w Narodowym Programie Szczepień – powiedział minister.

Zmiany w harmonogramie szczepień


Dworczyk poinformował też, że rząd skorygował rozporządzenie w sprawie terminów szczepień w „pierwszym” etapie:

• pierwszeństwo zaszczepienia będą miały osoby powyżej 60 roku życia;

• w dalszej kolejności będą szczepione osoby z chorobami przewlekłymi – w tym chorzy na nowotwory, osoby po przeszczepach i osoby dializowane;

• ostatnią grupą szczepioną w pierwszym etapie mają być przedstawiciele służb mundurowych. Minister dodał, że do pierwszego etapu będą mogły też dołączyć osoby chore spoza listy, którym na wcześniejsze szczepienie zgodę wyda lekarz POZ.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej