RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kilkadziesiąt nowych fotoradarów. Gdzie staną?

Nowe fotoradary staną na skrzyżowaniach (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
Nowe fotoradary staną na skrzyżowaniach (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłosił przetarg na zakup i dostawę systemów monitorujących wjazd pojazdów na skrzyżowania na czerwonym świetle. Rzeczniczka GITD wskazuje, że fotoradary zostaną umieszczone na 30 najbardziej niebezpiecznych krzyżówkach w 18 miastach. To niejedyne zakupy, które mają pohamować drogowych piratów.

Śmiertelny wypadek w Markach. Nagranie momentu zderzenia [WIDEO]

W Markach pod Warszawą doszło we wtorek do tragicznego wypadku, w którym zginęła jedna osoba. Do sieci trafiło nagranie pokazujące moment...

zobacz więcej

Rzeczniczka Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Monika Niżniak podkreśla, że podczas oceny konieczności wprowadzenia stałej kontroli brano również pod uwagę charakter najbliższej okolicy: w tym bliskość szkół, obiektów użyteczności publicznej, infrastruktury przeznaczonej dla pieszych czy transportu zbiorowego.

Gdzie pojawią się nowe fotoradary?


Jak przekazała, nowe fotoradary pojawią się m.in.:

• na skrzyżowaniu al. Mickiewicza i ul. Żeromskiego w Łodzi;

• al. Prymasa Tysiąclecia i ul. Wolskiej w Warszawie;

• ul. Królowej Jadwigi i ul. Kilińskiego w Nowym Sączu.

– To najbardziej zagrożone wypadkami i kolizjami skrzyżowania, które zostały wskazane przez Instytut Transportu Samochodowego w analizie bezpieczeństwa ruchu drogowego – powiedziała Niżniak.

Kolejnych 27 fotoradarów stanie w 18 miastach Polski, m.in. na skrzyżowaniach w Białymstoku, Płocku, Katowicach, Kielcach, Szczecinie i Nowym Sączu. Trwa procedura przetargowa na zakup i instalację urządzeń, które mają działać z wykorzystaniem tzw. wideodetekcji, bez konieczności ingerencji w nawierzchnię drogi.

Zmiana zasad pierwszeństwa, kary za jazdę „na zderzaku”. Mała rewolucja dla kierowców

Kierowców czeka w tym roku mała rewolucja; mają się zmienić zasady pierwszeństwa na przejściach dla pieszych, kierowcy dostaną kary za jazdę na...

zobacz więcej

– Urządzenia wykryją fakt wjechania pojazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle, będą śledzić tor poruszania się pojazdu na skrzyżowaniu oraz dokumentować popełnione wykroczenie wraz z danymi umożliwiającymi identyfikację pojazdu, którym naruszono przepisy, a także okoliczności zdarzenia: numer rejestracyjny pojazdu, czas i miejsce zdarzenia, czas, jaki upłynął od zapalenia się czerwonego światła – tłumaczyła.

Kilkanaście pojazdów z wideorejestratorami


Niżniak przekazała, że trwa procedura przetargowa na dostawę pojazdów z zamontowanymi na pokładzie urządzeniami do rejestracji wykroczeń w ruchu drogowym.

– Flota zostanie wzmocniona o 11 dodatkowych pojazdów. Z ich wykorzystaniem kontrole będą prowadzone w miejscach niebezpiecznych, gdzie m.in. ze względu na przebieg drogi oraz uwarunkowania techniczne, nie ma możliwości posadowienia stacjonarnych fotoradarów – podała rzeczniczka GITD.

Zobacz także: Nowe fotoradary w Warszawie. Ile stolica zapłaciła za sześć „skrzynek”?

Podkreśliła, że rozbudowa systemu fotoradarowego prowadzona jest w ramach projektu „Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Całkowity koszt realizacji projektu wynosi 162 mln zł, z czego 137,7 mln zł pochodzi ze środków unijnych.

źródło:

Zobacz więcej