RAPORT

Pogarda

Naimski: mimo epidemii budowa Baltic Pipe przebiega zgodnie z harmonogramem

Baltic Pipe ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Baltic Pipe ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Mimo epidemii i ograniczeń z nią związanych budowa gazociągu Baltic Pipe przebiega zgodnie z harmonogramem i zostanie zakończona tak, jak jest to przewidziane, w październiku 2022 r. – poinformował pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Gaz-System: Baltic Pipe z kompletem pozwoleń

Uzyskanie od administracji szwedzkiej pozwolenia na układanie gazociągu Balic Pipe oznacza, że Gaz-System ma komplet pozwoleń na budowę dla...

zobacz więcej

– Wszystkie konieczne umowy z wykonawcami i dostawcami są podpisane, zwożone są wszystkie elementy. Rury dla morskiej części Baltic Pipe są już w całości wyprodukowane, większość jest gotowa, a ponad połowa jest zwieziona na plac, skąd będą wywiezione na morze – powiedział Naimski.

Jak dodał, zarówno po stronie duńskiej, jak i polskiej rozpoczęły się budowy na brzegach. – To wymaga wybudowania skomplikowanych tuneli – dodał. Wyjaśnił, że chodzi o to, by nie rozkopywać plaż.

– Rury będą wychodziły daleko poza plażą, w głębi lądu. Wszystko będzie skończone tak, jak jest przewidziane, w październiku 2022 r., nie widzimy zagrożeń – zapewnił.

Naimski podkreślił, że wirus i epidemia nie wpływają na terminy, choć „bywa trudno”, lecz zarówno w Polsce, jak i w Danii budowy trwają. 

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej