RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Giertych atakuje Święczkowskiego. PK: Intencją wywołanie szumu medialnego

Roman G. zatem stwierdza nieprawdę, przypisując prokuratorowi krajowemu, że przesądził o jego winie – twierdzi PK(fot. PAP/Tomasz Gzell)
Roman G. zatem stwierdza nieprawdę, przypisując prokuratorowi krajowemu, że przesądził o jego winie – twierdzi PK(fot. PAP/Tomasz Gzell)

Szereg kroków medialnych i procesowych podjętych przez podejrzanego (Romana Giertycha – przyp. red.), którego intencją jest wywołanie szumu medialnego i wywieranie nacisków na prokuraturę, nie będzie miało wpływu na działania procesowe prokuratury – oświadczyła Prokuratura Krajowa w reakcji na publikację „Gazety Wyborczej”.

Rozprawa ws. Giertycha. Prawnik nie stawił się, mimo że zobligował go do tego sąd

Roman Giertych nie stawił się na posiedzeniu pojednawczym w sprawie aktu oskarżenia wobec adwokata, złożonego przez sędziego Izby Dyscyplinarnej SN...

zobacz więcej

„Gazeta Wyborcza” donosi, że mecenas Roman Giertych chce roku więzienia i 200 tys. zł odszkodowania od prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego. Wysłał już do sądu prywatny akt oskarżenia.

Na publikację zareagowała Prokuratura Krajowa. W oświadczeniu czytamy, że Roman Giertych „ma i nigdy nie utracił statusu podejrzanego w śledztwie dotyczącym przywłaszczenia kilkudziesięciu milionów złotych z deweloperskiej spółki giełdowej Polnord”.

„Prokuratura jest przy tym jedynym organem, który decyduje o statusie podejrzanego w śledztwie. Orzekające w tej sprawie na etapie postępowania przygotowawczego sądy były władne podejmować niektóre decyzje – np. o zastosowaniu tymczasowego aresztowania, jednak wszelkie decyzje co do statusu podejrzanego pozostają poza ich kompetencjami” – dodano.

9 pytań do Giertycha. Mecenas zamiast odpowiedzieć… pozywa za ich treść

Dziennikarze portalu tvp.info wysłali mecenasowi Romanowi Giertychowi pytania dotyczące sprawy przepływów finansowych między Prokomem i Polnordem...

zobacz więcej

Następnie stwierdzono, że Prokurator Krajowy w publicznej wypowiedzi na podstawie art. 12 ustawy Prawo o prokuraturze, informował o ustaleniach śledztwa przeciwko Romanowi Giertychowi, „stwierdzając, że zgromadzony przeciwko niemu materiał dowodowy jednoznacznie wskazuje na jego winę”.

„Równocześnie jednak zaznaczył, że ostatecznie rozstrzygnięcie sprawy nastąpi przed niezawisłym sądem. Roman G. zatem stwierdza nieprawdę, przypisując Prokuratorowi Krajowemu, że przesądził o jego winie. Skierowany przez niego prywatny akt oskarżenia jest wyłącznie jego strategią obrony jako podejrzanego o przywłaszczenie środków ze spółki Polnord” – zaznaczono.

Na koniec wskazano, że prokuratura będzie w dalszym ciągu gromadziła zgodnie z przepisami kodeksu postępowania karnego materiał dowodowy w sprawie przeciwko Giertychowi i innym osobom.

źródło:
Zobacz więcej