
Komisja Nadzoru Finansowego uważa, że trzeba docenić kwalifikacje pracowników Narodowego Banku Polskiego, Europejskiego Banku Centralnego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju czy resortu finansów i chce zmienić zasady naboru menedżerów do banków – podał w środę „Puls Biznesu”.
Na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego wpisane zostały dwie spółki z Torunia: BTCDuke oraz Tygrysia Maska – poinformowała...
zobacz więcej
Jak czytamy w „PB”, przed rokiem w styczniu Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała „Metodykę oceny odpowiedzialności członków organów podmiotów nadzorowanych przez KNF”.
„Brak jasno określonych warunków wymaganych od ludzi startujących do stanowisk w podmiotach nadzorowanych wywołał w przeszłości wiele kontrowersji, co do decyzji podejmowanych przez KNF” – czytamy.
Gazeta wskazała, że metodyka nie jest dekalogiem ani spisem twardych warunków, a dość luźnym i pojemnym zestawem zaleceń. „Na sztywno” zapisany jest tylko wymóg doświadczenia w branży finansowej, którym musieli legitymować się kandydaci na stanowisko wymagające opinii nadzoru.
Według dziennika, departament licencji bankowych UKNF pracuje nad modyfikacją metodyki.
Żadnych targów, wóz albo przewóz – tak stawia sprawę Jacek Jastrzębski, szef Komisji Nadzoru Finansowego, który niedawno zaskoczył rynek propozycją...
zobacz więcej
Jacek Jastrzębski, szef UKNF, potwierdza że faktycznie takie prace zostały zalecone w ramach doskonalenia funkcjonalności tego narzędzia. „Publikując metodykę informowaliśmy, że będzie ona podlegała weryfikacji na bazie doświadczeń nadzorczych oraz zmieniających się warunków. Po roku stosowania uważamy, że w kilku miejscach jej zapisy należy zmodyfikować” – mówi szef nadzoru, cytowany przez „PB”.
Jak podaje gazeta, najważniejsza zmiana dotyczy szerszego otwarcia branży finansowej dla osób z doświadczeniem wyniesionym z infrastrukturalnych instytucji finansowych oraz instytucji sieci bezpieczeństwa finansowego.
Katalog jest szeroki i może dotyczyć menedżerów, którzy zdobywali doświadczenie w banku centralnym, instytucjach międzynarodowych lub multilateralnych (EBI, EBC, EBOiR, bank światowy itp.) a także w pozostałych instytucjach tzw. sieci bezpieczeństwa finansowego obejmującego w Polsce (NBP, BFG, KNF, Ministerstwo Finansów).