RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Komisja Nadzoru Finansowego uchyla drzwi do banku urzędnikom

Zmiana dotyczy szerszego otwarcia branży finansowej dla osób z doświadczeniem w infrastrukturalnych instytucjach finansowych (fot. Shutterstock/TippaPatt)
Zmiana dotyczy szerszego otwarcia branży finansowej dla osób z doświadczeniem w infrastrukturalnych instytucjach finansowych (fot. Shutterstock/TippaPatt)

Komisja Nadzoru Finansowego uważa, że trzeba docenić kwalifikacje pracowników Narodowego Banku Polskiego, Europejskiego Banku Centralnego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju czy resortu finansów i chce zmienić zasady naboru menedżerów do banków – podał w środę „Puls Biznesu”.

KNF na listę ostrzeżeń wpisała dwa podmioty prowadzące giełdę kryptowalut

Na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego wpisane zostały dwie spółki z Torunia: BTCDuke oraz Tygrysia Maska – poinformowała...

zobacz więcej

Jak czytamy w „PB”, przed rokiem w styczniu Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała Metodykę oceny odpowiedzialnoścczłonków organów podmiotów nadzorowanych przez KNF”.

„Brak jasno określonych warunków wymaganych od ludzi startujących do stanowisk w podmiotach nadzorowanych wywołał w przeszłości wiele kontrowersji, co do decyzji podejmowanych przez KNF” – czytamy.

Gazeta wskazała, że metodyka nie jest dekalogiem ani spisem twardych warunków, a dość luźnym i pojemnym zestawem zaleceń. „Na sztywno” zapisany jest tylko wymóg doświadczenia w branży finansowej, którym musieli legitymować się kandydaci na stanowisko wymagające opinii nadzoru.

Według dziennika, departament licencji bankowych UKNF pracuje nad modyfikacją metodyki.

Frankowe ultimatum dla banków

Żadnych targów, wóz albo przewóz – tak stawia sprawę Jacek Jastrzębski, szef Komisji Nadzoru Finansowego, który niedawno zaskoczył rynek propozycją...

zobacz więcej

Jacek Jastrzębski, szef UKNF, potwierdza że faktycznie takie prace zostały zalecone w ramach doskonalenia funkcjonalności tego narzędzia. „Publikując metodykę informowaliśmy, że będzie ona podlegała weryfikacji na bazie doświadczeń nadzorczych oraz zmieniających się warunków. Po roku stosowania uważamy, że w kilku miejscach jej zapisy należy zmodyfikować” – mówi szef nadzoru, cytowany przez „PB”.

Jak podaje gazeta, najważniejsza zmiana dotyczy szerszego otwarcia branży finansowej dla osób z doświadczeniem wyniesionym z infrastrukturalnych instytucji finansowych oraz instytucji sieci bezpieczeństwa finansowego.

Katalog jest szeroki i może dotyczyć menedżerów, którzy zdobywali doświadczenie w banku centralnym, instytucjach międzynarodowych lub multilateralnych (EBI, EBC, EBOiR, bank światowy itp.) a także w pozostałych instytucjach tzw. sieci bezpieczeństwa finansowego obejmującego w Polsce (NBP, BFG, KNF, Ministerstwo Finansów).

Jak podał „Puls Biznesu”, Jacek Jastrzębowski wyjaśnił, że chodzi o to żeby doświadczenie zdobyte ogólnie na rynku finansowym, z uwzględnieniem rangi piastowanego stanowiska, realizowanych zadań, kompetencji kierowniczych i odpowiedzialności – nie było traktowane jako „gorsze” od kompetencji wyniesionych z instytucji komercyjnych.

źródło:

Zobacz więcej