RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Piłkarskie mistrzostwa Europy. Szef UEFA planuje turniej w jednym kraju

Decyzja w tej sprawie ma zapaść 5 marca (fot.  Dan Istitene/Getty Images)
Decyzja w tej sprawie ma zapaść 5 marca (fot. Dan Istitene/Getty Images)

Prezes Bayernu Monachium Karl-Heinz Rummenigge oświadczył, że szef UEFA Aleksander Ceferin chce zorganizować przełożone z 2020 r. na ten rok piłkarskie mistrzostwa Europy w jednym kraju, a nie w 12, jak dotąd planowano.

Koronawirus w angielskiej piłce. To nie mogło się udać

Kluby nie wykonują testów na obecność COVID-19, menadżerowie namawiają zawodników do usuwania z telefonów aplikacji antycovidowych. A sami piłkarze...

zobacz więcej

– Wiem, że prezydent UEFA Aleksander Ceferin, który jest bardzo ostrożny wobec koronawirusa, zastanawia się, czy w czasie pandemii nie byłoby rozsądniej zorganizować turniej w jednym kraju. Oczywiście z całym niezbędnym protokołem sanitarnym – powiedział Rummenigge w wywiadzie dla monachijskiego dziennika „Muenchner Merkur”.

Zapytany o to przez agencję AFP rzecznik prasowy UEFA odpowiedział: „Nie mamy żadnych informacji, które na tym etapie moglibyśmy przekazać albo skomentować”.

W ubiegłym tygodniu Ceferin wyraził przekonanie, że „na 99,9 procent” turniej odbędzie się zgodnie z planem w 12 miastach w 12 różnych krajach. Dodał jednak, że federacja jest gotowa też na inne scenariusze.

Pandemia pokrzyżowała plany


Poinformował też, że w zależności od sytuacji zdrowotnej związanej z pandemią COVID–19 może być konieczne żonglowanie np. różnym stopniem zapełnienia trybun w różnych państwach. Przypomniał, że decyzja w tej sprawie ma zapaść 5 marca. Ceferin liczy, że w sukurs UEFA i lokalnym organizatorom przyjdą szczepienia.

Zobacz także: Zimowe wejście na K2. Nepalczycy bezpiecznie wrócili do bazy

Włoskie media: Giampaolo kandydatem na trenera reprezentacji Polski

Marco Giampaolo, zwolniony w poniedziałek z Torino, jest poważnie brany pod uwagę jako kandydat na selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski –...

zobacz więcej

Na razie kontynentalne władze futbolu pracują nad czterema różnymi wariantami organizacji spotkań – na pełnych stadionach, przy obecności kibiców między 50–100 proc. bądź 20–30 proc. pojemności trybun oraz całkiem bez kibiców.

Mistrzostwa Europy z udziałem 24 reprezentacji w 12 miastach w 12 różnych krajach były pomysłem poprzedniego szefa UEFA Michela Platiniego. Zaplanowana pierwotnie na 2020 rok impreza miała być pod tym względem wyjątkowa i w tej formule odbyć się po raz pierwszy.

Zobacz także: Efektowna wygrana polskich szczypiornistów 

Z uwagi na pandemię COVID–19 UEFA zdecydowała jednak o przełożeniu turnieju o rok. Jesienią udało się przeprowadzić baraże i wyłonić ostatnich uczestników Euro 2021, którego wszystkie 51 meczów mają zostać rozegrane w: Glasgow, Dublinie, Bilbao, Amsterdamie, Kopenhadze, Monachium, Rzymie, Sankt Petersburgu, Bukareszcie, Budapeszcie, Baku oraz Londynie, gdzie na Wembley odbędą się półfinały i finał.

Polska wystąpi w grupie E, a jej rywalami będą kolejno Słowacja, Hiszpania i Szwecja. Pierwsze i trzecie spotkanie zaplanowano w Dublinie, a drugie w Bilbao.

źródło:

Zobacz więcej