RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kandydat Bidena na sekretarza stanu USA zamierza „ożywić” umowy z Rosją i Iranem

Anthony Blinken był w latach 2015-2017 zastępcą sekretarza stanu (fot. PAP/EPA/Alex Edelman / POOL)
Anthony Blinken był w latach 2015-2017 zastępcą sekretarza stanu (fot. PAP/EPA/Alex Edelman / POOL)

Antony Blinken, nominowany przez prezydenta elekta Joego Bidena na sekretarza stanu, powiedział, że administracja nowego prezydenta „ożywi” umowy z Rosją i Iranem. Obydwa kraje, podobnie jak Koreę Północną, nazwał jednocześnie „zagrożeniem”.

Amerykanie nałożą nowe sankcje. Chodzi o Nord Stream 2

Rząd USA nałoży we wtorek sankcje na układający rury podmorskiego bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec rosyjski statek Fortuna...

zobacz więcej

– Pokora i pewność siebie powinny być dwiema stronami monety amerykańskiego przywództwa – zadeklarował w trakcie przesłuchania przez senacką komisję spraw zagranicznych, która ma zatwierdzić jego kandydaturę.

Pokora – jak wyjaśniał – „ponieważ mamy wiele pracy do wykonania w domu, aby wzmocnić naszą pozycję za granicą”. A pewność siebie, bo „będziemy równocześnie działać z przekonaniem, że Ameryka w najlepszym wydaniu wciąż ma największe możliwości mobilizowania innych do czynienia dobra” – dodał.

– Nawet tak silne państwo jak Stany Zjednoczone nie jest w stanie podjąć wszystkich wyzwań samodzielnie – powiedział Blinken. Podkreślił, że w tym celu należy „odświeżyć” kluczowe umowy sojusznicze.

Dalsze sankcje?


Blinken zaznaczył też, że należąca do NATO Turcja nie zachowuje się jak sojusznik, a Stany Zjednoczone powinny rozważyć nałożenie dalszych sankcji na ten kraj. Przyczyną napięcia w stosunkach z Turcją jest zakupiony przez ten kraj rosyjski system obrony rakietowej S-400.

W czasie przesłuchania przed senacką komisją były zastępca sekretarza stanu w administracji Baracka Obamy powiedział, że Stany Zjednoczone utrzymają swoją ambasadę w Jerozolimie. Blinken zgodził się ze zdaniem ustępującego sekretarza stanu Mike'a Pompeo, który powiedział, że Chiny dokonują ludobójstwa na Ujgurach oraz innych, głównie muzułmańskich, narodach. Obiecał też, ze będzie szukał sposobu, aby zablokować import do USA chińskich produktów, które powstały w wyniku pracy robotników przymusowych.

Powiedział również, że podziela zdanie Kongresu, że Nord Stream 2 jest szkodliwym projektem.

Czytaj także: Transpłciowa osoba w gabinecie Bidena

źródło:
Zobacz więcej