RAPORT

Pogarda

Gang organizował nielegalny hazard. Ponad 50 oskarżonych

Gangsterzy mogli zarobić na nielegalnym hazardzie setki tysięcy złotych (fot. CBŚP, zdjęcie ilustracyjne)
Gangsterzy mogli zarobić na nielegalnym hazardzie setki tysięcy złotych (fot. CBŚP, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Aż 52 osoby zostały oskarżone przez podkarpackie „pezety” Prokuratury Krajowej o udział w gangu, który organizował nielegalne gry hazardowe w 20 miastach w całej Polsce. Gang kontrolował 149 punktów z maszynami. Na swojej liście płac grupa miała także funkcjonariusza Służby Celnej, który w zamian za łapówki informował przestępców o planowanych obławach.

KAS przejęła fałszywy dyplom i nielegalne automaty do gier w pięciu powiatach

W ostatnich tygodniach opolscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej przejęli 39 nielegalnych automatów do gier oraz podrobiony dyplom...

zobacz więcej

Sprawa dotyczy grupy na czele której, według prokuratury, stali Artur L. oraz Robert Z. Swoją działalność w branży nielegalnego hazardu mieli rozpocząć w styczniu 2010 r., a zakończyli pod koniec 2011 r. Mężczyźni uzyskali dostęp do maszyn i najpierw przez swoich znajomych, a potem kolejne osoby, stworzyli sieć operatorów, obsługujących terminale internetowe.

Grupa sama produkowała te urządzenia, które łączyły się z serwerem uruchomionym na terenie Ukrainie. Aktywacja „usługi” odbywała się po wpisaniu specjalnego kodu. Dostęp do serwera mieli dwaj bossowie oraz ich specjalista od IT Jakub H. Ten ostatni udostępniał kod operatorom maszyn oraz właścicielom lokali, do których je wstawiono.

Przedstawiciele gangu zgłaszali się głównie do właścicieli niewielkich barów czy pubów, oferując dwa rodzaje współpracy: umowę na dzierżawę urządzenia do gier lub powierzchni lokalu. Wszystkich obowiązywała prosta zasada podziału zysków. Po odliczeniu wygranych, 40 proc. pozostałej w maszynie gotówki zostawała u właściciela lokalu, od 10 do 20 proc. otrzymywał operator na danym terenie, a reszta trafiła do liderów gangu.

Przestępcy nie ograniczali się tylko do odbierania zysków czy serwisowania urządzeń. Instruowali także swoich klientów co robić w razie kontroli służb celno-skarbowych i jak się tłumaczyć, aby uniknąć odpowiedzialności.

1787 nielegalnych automatów do gier na Mazowszu

W ubiegłym roku na Mazowszu wykryto prawie 1,8 tys. nielegalnych automatów do gier, a w styczniu tego roku zatrzymano 145 automatów – poinformowała...

zobacz więcej

Na liście płac bossów


Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie oskarżył Artura L. oraz Roberta Z. między innymi o „kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, pranie brudnych pieniędzy oraz przekupstwo funkcjonariusza publicznego”.

To ostatnie przestępstwo dotyczy skorumpowania przez bossów Mariusza K., byłego już funkcjonariusza urzędu celnego w Krośnie. Śledczy ustalili, że K. współpracował z gangiem co najmniej od lutego do października 2011 r. W zamian za informowanie o planowanych akcjach celników w lokalach na terenie Haczowa i Krośna funkcjonariusz otrzymał w sumie co najmniej 16 tys. zł. Mariusz K. został już prawomocnie skazany za korupcję na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat, ma też zakaz zajmowania stanowiska funkcjonariusza Służby Celnej na okres pięciu lat.

Bossom gangu, od których brał pieniądze, grozi do 10 lat więzienia.

31 nielegalnych automatów zabezpieczonych przez KAS

Funkcjonariusze mazowieckiej KAS przy współpracy z policją zabezpieczyli 31 nielegalnych automatów – poinformowała rzeczniczka Izby Administracji...

zobacz więcej

149 punktów w kilku województwach


Kolejnych 25 osób oskarżono o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz urządzanie gier hazardowych wbrew przepisom ustawy roku o grach hazardowych. Następnych 25 osób odpowie za prowadzenie gier hazardowych.

Prokurator podkarpackich „pezetów” ustalił, że gang kontrolował co najmniej 149 punktów z maszynami hazardowymi zlokalizowanych w: Krośnie, Mielcu, Sanoku, Przemyślu, Tarnobrzegu, Bydgoszczy, Gnieźnie, Lublinie, Kraśniku, Puławach, Świdniku, Krakowie, Gorlicach, Gorzowie Wielkopolskim, Poznaniu, Gdańsku, Gdyni, Wejherowie i Ustce.Wcześniej prokurator oskarżył 17 osób o „urządzanie lub prowadzenie gier hazardowych wbrew przepisom ustawy, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej z organizowania zbiorowego uczestnictwa w grze hazardowej”. Wszystkie te osoby zostały już skazane prawomocnymi wyrokami. Śledztwo w sprawie opisanej grupy podkarpackie „pezety” prowadziły z CBŚP.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej