RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Trump wygłosił pożegnalne przemówienie. Wspomniał Warszawę

Donald Trump wygłosił około 20-minutowe przemówienie (fot. PAP/EPA/WHITE HOUSE / HANDOUT)
Donald Trump wygłosił około 20-minutowe przemówienie (fot. PAP/EPA/WHITE HOUSE / HANDOUT)

W tym tygodniu zainaugurujemy nową administrację i modlimy się o jej sukces w utrzymywaniu Ameryki bezpiecznej i dostatniej – oświadczył w upublicznionym we wtorek pożegnalnym przemówieniu odchodzący prezydent USA Donald Trump. Wspomniał w niej między innymi wizytę w Polsce.

Nie osądzą Trumpa przed końcem kadencji. Co oznacza „późny” impeachment?

Donald Trump jako pierwszy prezydent USA w historii został po raz drugi postawiony przez Izbę Reprezentantów w stan oskarżenia. Nie pozbawią go...

zobacz więcej

W nagraniu z Białego Domu, na dzień przed opuszczeniem tej rezydencji, Trump podziękował swojej rodzinie, wiceprezydentowi Mike'owi Pence'owi oraz rządowi.

Przekazał nowej administracji Joe Bidena „najlepsze życzenia”. – W tym tygodniu zainaugurujemy nową administrację i modlimy się o jej sukces w utrzymywaniu Ameryki bezpiecznej i dostatniej – powiedział Trump.

W przemówieniu opuszczający urząd przywódca USA koncentrował się na wymienianiu swoich politycznych osiągnięć. – Zrobiliśmy to, po co przyszliśmy i dużo więcej – ocenił. Apelował o spokój i łagodzenie podziałów w społeczeństwie.

Trump uznał, że obejmując przed czterema laty najwyższy urząd w państwie przychodził jako polityczny „outsider”. – Ameryka dała mi tak dużo i chciałem oddać coś z powrotem. Razem z milionami ciężko pracujących patriotów zbudowaliśmy największy polityczny ruch w tym kraju i największą gospodarkę w historii świata – stwierdził.

Pompeo zasugerował, że koronawirus „uciekł” z laboratorium w Wuhan

Nowe informacje mogą wskazywać, że pandemia koronawirusa ma swoje źródło w laboratorium Wuhańskiego Instytutu Wirusologii – poinformował sekretarz...

zobacz więcej

Agenda


– W naszej agendzie nie chodziło o prawicę czy lewicę, nie chodziło o Republikanów czy Demokratów, ale o dobro kraju, całego kraju – tłumaczył.

Podkreślił, że udało mu się obniżyć część podatków, zmniejszyć regulacje oraz „naprawić układy handlowe” i nałożyć „historyczne i monumentalne” cła na Chiny. – Odbudowaliśmy amerykański przemysł, otworzyliśmy tysiące nowych fabryk i przywróciliśmy piękne zdanie „Made in the USA” – powiedział.

Opracowanie szczepionek uznał za „medyczny cud”, oceniając że inne administracje nie zrobiłyby tego w ciągu dziewięciu miesięcy.

Za swoje sukcesy uznał utworzenie sił kosmicznych Stanów Zjednoczonych, uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela i zawarcie porozumień pokojowych na Bliskim Wschodzie. – To świt nowego Bliskiego Wschodu, a nasi żołnierze wracają do domu. Jestem wyjątkowo dumny, że jestem pierwszym prezydentem od dekad, który nie rozpoczął żadnej wojny – stwierdził. – Świat nas znów szanuje, proszę nie traćmy tego szacunku. Przywróciliśmy naszą suwerenność stawiając się za Ameryką w ONZ i wycofując się z jednostronnych światowych porozumień, które nie służyły naszemu interesowi. Państwa NATO płacą teraz setki miliardów więcej niż kilka lat temu, kiedy obejmowałem urząd – mówił.

Amerykanie nałożą nowe sankcje. Chodzi o Nord Stream 2

Rząd USA nałoży we wtorek sankcje na układający rury podmorskiego bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec rosyjski statek Fortuna...

zobacz więcej

Chiny i Iran


Podkreślił zdecydowaną politykę wobec Chin i Iranu. Prezydent USA wezwał do kultywowania amerykańskich wartości, zaliczając do niej wolność słowa.

Donald Trump tłumaczył, że jako gospodarz Białego Domu „nie szukał najłatwiejszego kursu” oraz „nie szukał ścieżki, za którą dotyka najmniejsza krytyka”. – Ruch, który rozpoczęliśmy, dopiero się zaczyna – zapowiedział.

Musimy być zawsze „krajem nadziei, światła i chwały dla reszty świata” – wezwał w blisko 20-minutowym nagraniu z Białego Domu Trump. Jak dodał, „to cenne dziedzictwo, którego musimy strzec w każdym czasie”.

– Ostatnie cztery lata pracowałem, by właśnie to osiągnąć. Od wielkiej sali muzułmańskich przywódców w Rijadzie, przez wielki plac Polaków w Warszawie, południowokoreański parlament, forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, Zakazane Miasto w Pekinie i cień Góry Rushmore walczyłem za was, za wasze rodziny, za nasze państwo – oświadczył.

Wbrew tradycji Donald Trump nie weźmie udziału w zaprzysiężeniu Joe Bidena. Jeszcze przed rozpoczęciem inauguracji swego następcy wraz z Pierwszą Damą USA odleci do posiadłości Mar-a-Lago na Florydzie.

Czytaj także: Transpłciowa kobieta w gabinecie Bidena

źródło:

Zobacz więcej