RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tarcza branżowa obejmie kolejne biznesy. Jest decyzja rządu

Wsparcie trafi między innymi do restauratorów (fot. PAP/Łukasz Gągulski)
Wsparcie trafi między innymi do restauratorów (fot. PAP/Łukasz Gągulski)

Wsparcie w ramach tarczy branżowej zostanie rozszerzone na kolejnych sześć kodów PKD i dotyczyć będzie hoteli, w tym turystycznych obiektów noclegowych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania – poinformował resort rozwoju pracy i technologii.

Lockdown nie zabił chęci do biznesu

W 2020 r. założono w Polsce 310,8 tys. firm. Nadal powstaje wiele spółek, ale spadł animusz do rejestracji osobistych działalności gospodarczych –...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Przepisy przyjętej 9 grudnia tarczy branżowej upoważniały rząd do wydłużenia mocą rozporządzenia okresu pomocy, jeżeli będzie tego wymagała sytuacja.

„Celem przyjętego we wtorek przez rząd rozporządzenia jest wsparcie przedsiębiorców, którzy są dotknięci ograniczeniami związanymi z pandemią COVID-19. Będzie to kolejny pakiet osłonowy dla firm działających w najbardziej poszkodowanych branżach, który pomoże zapobiec utracie płynności finansowej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej” – podkreślono w komunikacie.

Które branże?


Jak wyjaśniono, wsparcie z tarczy branżowej zostanie rozciągnięte na hotele, w tym obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania. „Obejmie też inne branże zawarte już w ustawie (tarczy branżowej), czyli na przykład gastronomię czy obiekty kulturalne. Przewidziane w rozporządzeniu wsparcie za grudzień nie obejmie jednak działalności gospodarczych polegających na handlu, ponieważ w tamtym miesiącu handel nie był zamrożony. Takie firmy skorzystają jedynie ze wsparcia za styczeń” – wyjaśniono.

Ministerstwo dodało, że w ramach rozszerzenia tarczy branżowej pomoc ma trafić firm przyporządkowanych do sześciu kodów PKD. Będą to: 55.10.Z hotele i podobne obiekty zakwaterowania; 55.20.Z obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania; 55.30.Z pola kempingowe (włączając pola dla pojazdów kempingowych) i pola namiotowe; 79.11.A działalność agentów turystycznych; 79.12.Z działalność organizatorów turystyki; 52.23.Z działalność usługowa wspomagająca transport lotniczy. Wsparcie zostanie skierowane między innymi hoteli, restauracji oraz obiektów kulturalnych. Tarcza branżowa to pakiet pomocowy dla firm, które zostały najbardziej dotknięte obostrzeniami wprowadzanymi w ramach walki z drugą falą pandemii. W ramach tarczy można skorzystać nie tylko ze zwolnienia z ZUS, dodatkowego świadczenia postojowego, małej dotacji do 5 tys. zł czy dofinansowania miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na poziomie 2 tys. zł w przeliczeniu na etat, ale też z rekompensaty dla gmin w związku z utraconymi dochodami z tytułu opłaty targowej.

Czytaj także: List premiera Morawieckiego do szefowej KE. Chce wyjaśnień w sprawie szczepionek

źródło:

Zobacz więcej