RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Kolejki przed przychodniami” – Nitras „udokumentował” fejka starym zdjęciem

Na szczepienia można się rejestrować również telefonicznie (fot. PAP/Leszek Szymański)
Na szczepienia można się rejestrować również telefonicznie (fot. PAP/Leszek Szymański)

„Seniorzy muszą się tłoczyć w kolejkach pod przychodniami. Nie do szczepienia, a tylko do rejestracji” – twierdzi członek Zarządu Krajowego PO, Sławomir Nitras. Na dowód poseł opublikował zdjęcie… z osobami w jesiennych ubraniach, bez śniegu w kadrze, dokumentujące wyjątkowy przypadek jednej z przychodni realizujących program zlecony przez białostocki samorząd.

Wywołany przez Nitrasa pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk szybko wyjaśnił, na czym polega manipulacja opozycyjnego polityka. Podkreślił, że istnieją trzy kanały rejestracji, w tym również telefoniczny, a „sprawa, która dotyczy wszystkich Polaków, nie powinna być przedmiotem politycznej gry”.

Internauci szybko znaleźli źródło zdjęcia. To artykuł z 1 października 2020 r. z lokalnego, białostockiego portalu, informujący, że chodzi o jedyną w mieście przychodnię, która nie umożliwiła rejestracji telefonicznej do szczepień, ale przeciw grypie – realizowanych w ramach współpracy z samorządem. Na jednym z kont umieszczono także aktualne zdjęcie tego miejsca. Nikt nie czeka w kolejce, za to jest sporo odgarniętego śniegu. Niezadowolenie wzbudziła możliwość bezkarnego wprowadzania internautów w błąd. Radny Szczecina i szef zachodniopomorskich struktur Solidarnej Polski Dariusz Matecki zasugerował, że równie dobrze polityk PO mógł posłużyć się zdjęciem kolejki przed sklepem z czasów PRL. Kilka dni wcześniej Sławomir Nitras zarzucał rządowi, że zapisy na szczepienia – eliminujące konieczność stania w kolejce – to „kompletnie zbędna biurokracja”. -> Przeczytaj również: Niedzielski do Nitrasa: Zapisy są po to, by nie stać w kolejce i wybrać dogodne miejsce 

źródło:
Zobacz więcej