SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Aby królowa nie była mniej warta niż król, psycholog stworzyła talię bez obojga. I bez waleta

To wpływa na codzienne życie – tłumaczy psycholog sądowa (fot. REUTERS/Eva Plevier)
To wpływa na codzienne życie – tłumaczy psycholog sądowa (fot. REUTERS/Eva Plevier)

Holenderska fanka kart stworzyła talię, w której król, królowa i walet zostały zastąpione złotem, srebrem i brązem. Uznała bowiem, że należy zerwać z tradycją, w której król jest wart więcej niż królowa.

„Dzieci nie należą do rodziców”. Przymus indoktrynacji LGBT w Hiszpanii

Zakaz leczenia homoseksualizmu (kary do 120 tysięcy euro), rządzący, którzy uważają, że dzieci nie należą do rodziców i wprowadzają przymusową...

zobacz więcej

Indy Mellink, 23-letnia absolwentka psychologii sądowej , zeszłego lata wyjaśniała zasady gry swoim kuzynom. Zadała sobie wtedy pytanie: „Dlaczego król miałby być wart więcej niż królowa?”. Zachęcona przez swojego ojca zdecydowała, że nadszedł czas, aby zerwać z wielowiekową tradycją w kartach, zgodnie z którą mężczyzna znajduje się ponad kobietą.

– Jeśli mamy taką hierarchię, że król jest wart więcej niż królowa, to ta subtelna nierówność wpływa na ludzi w ich codziennym życiu, ponieważ jest to po prostu kolejny sposób, by powiedzieć: „Hej, jesteś mniej ważna” – stwierdziła. – Nawet subtelne nierówności, takie jak ta, odgrywają dużą rolę – podkreśliła Mellink.

Holenderka zaprojektowała więc talię, w której król, królowa i walet zostały zastąpione złotem, srebrem i brązem. Znajdują się na nich sztabki złota, srebrne monety i tarcze z brązu.

Pierwsze 50 talii trafiło do przyjaciół i rodziny Mellink. Holenderka zrobiła kolejne i zaczęła je sprzedawać przez internet. W ciągu kilku miesięcy wysłała około 1,5 tys. talii między innymi do Belgii, Niemiec, Francji i USA.

– To dobrze, że zastanawiamy się nad neutralnością płciową – powiedziała Berit van Dobbenburgh, szefowa Holenderskiego Związku Brydżowego, grając nowymi kartami. Dodała jednak, że dokonanie formalnej zmiany składu talii byłoby skomplikowane, ponieważ wymagałoby aktualizacji przepisów. 

źródło:

Zobacz więcej