RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Umierający Polak w szpitalu w Wlk. Brytanii. Polski rząd nie rezygnuje

Polak przebywa w szpitalu w Wielkiej Brytanii (fot. PAP/EPA, zdjęcie ilustracyjne)
Polak przebywa w szpitalu w Wielkiej Brytanii (fot. PAP/EPA, zdjęcie ilustracyjne)

W sprawie obywatela Polski, przebywającego w szpitalu w Wielkiej Brytanii, MSZ podjęło wszelkie możliwe działania na poziomie politycznym, prawnym i konsularnym; sprawa jest stale monitorowana przez władze Rzeczypospolitej Polskiej – poinformował PAP resort spraw zagranicznych.

Polak w śpiączce powoli umiera. Klinika Budzik chce go przyjąć [WIDEO]

Klinika Budzik jest gotowa przyjąć Polaka, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od pokarmu i wody. – Nie ma problemu z przewiezieniem...

zobacz więcej

Brytyjski sąd przychylił się w poniedziałek wieczorem do wniosku szpitala w Plymouth w południowo-zachodniej Anglii, by nie zezwalać konsulowi w RP na dostęp do przebywającego tam, pozostającego w śpiączce obywatela Polski.

Sprawa dotyczy R.S. - mężczyzny w średnim wieku (jego personalia nie mogą być publikowane ze względu na dobro rodziny), który od kilkunastu lat mieszka w Anglii i który 6 listopada 2020 r. doznał zatrzymania pracy serca na co najmniej 45 minut, w wyniku czego, według szpitala, doszło do poważnego i trwałego uszkodzenia mózgu.

W związku z tym szpital w Plymouth wystąpił do sądu o zgodę na odłączenie aparatury podtrzymującej życie, na co zgodziły się mieszkający w Anglii żona i dzieci mężczyzny. Przeciwne są temu mieszkające w Polsce matka i siostra, a także mieszkające w Anglii druga siostra mężczyzny i jego siostrzenica.

MSZ: Sprawa jest monitorowana


„Ministerstwo Spraw Zagranicznych pragnie podkreślić, że w sprawie obywatela Polski przebywającego w szpitalu w Wielkiej Brytanii, w ramach posiadanych kompetencji i upoważnień podjęło wszelkie możliwe działania na poziomie politycznym, prawnym i konsularnym. Przedmiotowa sprawa jest stale monitorowana przez władze Rzeczypospolitej Polskiej, w tym resort spraw zagranicznych oraz Ambasadę RP w Londynie” - poinformował PAP polski resort dyplomacji w odpowiedzi na pytanie o dalsze kroki MSZ w sprawie przebywającego w szpitalu w Plymouth Polaka.

Czytaj także: Polak w śpiączce powoli umiera. Klinika Budzik chce go przyjąć [WIDEO] 

RDI: Mamy lekarzy, którzy podejmą próbę ratowania mężczyzny


Reduta Dobrego Imienia w związku ze sprawą Polaka przebywającego w szpitalu w Wielkiej Brytanii przygotowała petycję, która ma trafić do rządu tego kraju. RDI apeluje o przekazanie do Polski ciężko chorego mężczyzny. Podkreśla, że w Polsce są lekarze, którzy podejmą próbę ratowania jego życia.

źródło:

Zobacz więcej