RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tajemnica śmierci Jacka Zejdlera. Premiera filmu o „Tolku Bananie” [WIDEO]

„W starej koszuli z odwagą w sercu” – to tytuł filmu TVP3 Opole o łódzkim aktorze Jacku Zejdlerze, w który w latach 70. ub. wieku zyskał popularność dzięki roli w serialu „Stawiam na Tolka Banana”. Dokument opowiada o życiu i tragicznej śmierci Zejdlera i jest efektem dziennikarskiego śledztwa. Film będzie można obejrzeć we wtorek w TVP2 o 23:20.

Zmarł w dniu swoich urodzin. Gigi Proietti - włoski aktor i reżyser

2 listopada, w dniu swoich 80. urodzin zmarł włoski aktor Gigi Proietti. Od kilkunastu dni był hospitalizowany w klinice Villa Margherita w Rzymie,...

zobacz więcej

Film dokumentalny o Jacku Zejdlerze wyreżyserował Dariusz Deberny, scenariusz napisał Zbigniew Górniak, autorem zdjęć jest Jakub Olszewski. Pomysłodawcą produkcji był dziennikarz Mateusz Magdziarz, dyrektor TVP3 Opole.

– Jacek Zejdler to artysta, o którym w latach 70. mówiono, że może zastąpić Zbigniewa Cybulskiego. Zejdlera nazywano polskim Jamesem Deanem – przypomniał Magdziarz. Jak dodał, „aktor miał też mało znaną wówczas rolę”. – Działał w opozycji niepodległościowej, prześladowała go bezpieka. I to prawdopodobnie spowodowało nagłe załamanie się jego kariery aktorskiej, a – być może – przyczyniło się też do tragicznej śmierci – powiedział dyrektor opolskiego ośrodka Telewizji Polskiej.

Kariera Zejdlera


Jacek Zejdler, aktor filmowy i teatralny, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, występował na scenie Teatru im. Jaracza w Łodzi a potem w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu. Był talentem dramatycznym, ale znany stał się jeszcze jako nastolatek po zagraniu tytułowej roli w serialu dla młodzieży „Stawiam na Tolka Banana” w reżyserii Stanisława Jędryki. Wcześniej widzowie zobaczyli Zejdlera w „Niesamowitych przygodach Marka Piegusa”.

Aktor Piotr Machalica nie żyje

Nie żyje znany aktor Piotr Machalica. O jego śmierci poinformowała aktorka Krystyna Janda. Kilka dni temu Machalica trafił do szpitala.

zobacz więcej

Artysta skończył legendarną łódzką filmówkę w 1977 roku i dostał pracę w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi. Zadebiutował tam rolą Gucia w „Ślubach panieńskich” Aleksandra Fredry. Potem były jeszcze inne kreacje teatralne i role, m.in. w filmach „Inna”, „Wesela nie będzie” i „Do krwi ostatniej”.

Scenarzysta dokumentu o Zejdlerze, opolski dziennikarz Zbigniew Górniak mówił, że przypadkiem usłyszał o bohaterze jego dzieciństwa – filmowym Tolku, który w 1979 roku przyjechał do miasta publicysty, Opola.

Działalność niepodległościowa Zejdlera


Jacek Zejdler zaangażował się w działalność opozycji niepodległościowej. Był łódzkim współpracownikiem Komitetu Obrony Robotników. Zbierał podpisy pod listem do Sejmu PRL w obronie osób prześladowanych w protestach robotniczych m.in. w Radomiu, Ursusie i Płocku w czerwcu 1976 roku. Rok później aktor zorganizował w Łodzi mszę żałobną w intencji Stanisława Pyjasa, krakowskiego studenta zamordowanego przez Służbę Bezpieczeństwa.

Nie żyje aktor Adam Pfeiffer

Nie żyje Adam Pfeiffer – aktor, lalkarz Teatru Lalek „Pleciuga” – poinformował Związek Artystów Scen Polskich. Artysta miał 86 lat.

zobacz więcej

Do śmierci artysta był inwigilowany przez komunistyczną bezpiekę. Jedną z szykan, jaka spotkała Zejdlera, było wyrzucenie go w 1979 roku z Teatru im. Jaracza w Łodzi, gdzie wprowadzono „zmiany”, ale jedyną osobą w licznym zespole, która musiała szukać nowej pracy, był właśnie Zejdler. Zajęcie znalazł w Opolu, w tamtejszym Teatrze im. Kochanowskiego.

Tajemnicza śmierć aktora


Zmarł po zabawie noworocznej 2 stycznia 1980 roku. Okoliczności śmierci są do dziś niejasne. Podano, że to samobójstwo w wyniku zatrucia gazem. Wciąż jednak pojawiają się nowe pogłoski o tym, że Zejdler miał mieć skrępowane ręce, a to oznaczałoby morderstwo. Być może z powodu politycznego zaangażowania aktora w działalność opozycyjną. Tropy wskazywały na SB.

– Dotarłem do ludzi, którzy odnaleźli jego ciało i do tych, którzy opowiedzieli mi o opozycyjnej działalności Zejdlera – mówił scenarzysta Zbigniew Górniak. Twórcy dokumentu o aktorze usiłują rozwikłać tajemnicę samobójczej śmierci aktora. Docierają m.in. do koleżanki z teatru, sąsiadki, która odkryła wtedy ciało Zejdlera.

Dziennikarskie śledztwo Zbigniewa Górniaka i Dariusza Debernego ujawnia wiele szczegółów z mechanizmu uporczywego nękania serialowego Tolka Banana przez komunistyczną bezpiekę.

Premiera filmu o Jacku Zejdlerze we wtorek 19 stycznia w TVP2 o 23:20.

źródło:

Zobacz więcej