RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent w TVP Info: trzeba rozminowywać przeszłość

– Polska jest nie tylko adwokatem, ale przyjacielem i dobrym wzorcem dla Ukrainy. Nam udało się wejść do NATO i Unii Europejskiej – tak spotkanie z prezydentem Ukrainy, Wiktorem Janukowyczem podsumował Bronisław Komorowski. W specjalnym wywiadzie dla TVP Info prezydent mówił o stosunkach polsko–ukraińskich, konieczności rozliczania się z niewygodną historią i zbliżających się wyborach parlamentarnych.

W rozmowie z TVP Info Bronisław Komorowski zaznaczył, jak istotna jest rola Polski w procesie przystępowania Ukrainy do Unii Europejskiej. Prezydent zauważył jednak, że na drodze Ukrainy do UE pojawiają się przeszkody.– Jedną z nich jest proces Julii Tymoszenko, który media zachodnie odbierają jako proces natury politycznej, a nie kryminalnej – mówił Bronisław Komorowski.

Prezydent zaznaczył jednak, że rolą przyjaciela, a Polska jest przecież przyjacielem Ukrainy, jest także mówienie gorzkich słów prawdy. Dlatego podczas rozmowy prezydentów obu krajów, do której doszło dzisiaj podczas jednodniowej wizyty Wiktora Janukowycza w Polsce Bronisław Komorowski miał mówić o tym, że zachód negatywnie odbiera proces byłej premier Tymoszenko. – Ukraina powinna rozwiać wątpliwości, że nie chodzi o sprawę polityczną – zwracał uwagę prezydent Komorowski.

Prezydent pochylił się także nad stosunkami polsko-ukraińskimi i sprawą „ wyjazdu do Sahrynia”, by odsłonić pomnik upamiętniający krwawy konflikt w czasie II Wojny Światowej. – Powinniśmy pokazać wolę przekreślenia złej historii. Spór o to, kto, gdzie i kogo pomordował zostawmy historykom. Przyzwoitość nakazuje szanować groby – mówił Bronisław Komorowski. Jako przykład tego, że mimo trudnej historii udaje się pojednanie prezydent podał nasze relacje z Niemcami. – Dlatego myślę, że jesteśmy na dobrej drodze, jeśli chodzi o wypracowanie takich relacji polsko-ukraińskich. Trzeba rozminowywać przeszłość, nie po to, by przyjąć punkt widzenia drugiej strony, ale po to, by się szanować – wielokrotnie podkreślał prezydent.

Bronisław Komorowski odniósł się także do 31. rocznicy Porozumień Sierpniowych. Jako, że w związku z obchodami rocznicowymi powracają spory o to, czyja tak naprawdę jest „Solidarność”, prezydent powiedział: – Jedna formacja polityczna nie powinna zawłaszczać osiągnięć Solidarności. Sukces ma zawsze wielu ojców, a klęska jest sierotą. Dobrze, że wszyscy chcieliby się pod tą datą podpisać. Problem, by sukcesów nie odmawiali innym .

Prezydent w specjalnej rozmowie z TVP Info wypowiedział się również na temat trwającego od kilku dni sporu o to, czy debatować przed wyborami parlamentarnymi i gdzie takie debaty powinny się odbywać. – Problem polega na tym, czy zawsze i wszędzie trzeba stawać do dyskusji organizowanej przez media i przeciwników politycznych. Uważam, że powinniśmy skończyć mówić o tym, gdzie debatować, na jakim polu. Spór powinien się zakończyć debatą – mówił. – Uznaję prawo partii politycznych do stosowania taktyki, ale zachęcam do debaty programowej, która polegać ma na tym, by nie mówić, jak zły jest konkurent, ale co moja partia ma do zaoferowania – dodał Bronisław Komorowski.

Na koniec prezydent zaapelował do Polaków, by poszli do wyborów. – Ja będę prowadził kampanię profrekwencyjną. Przypomnę, że są nowe rozwiązania sprzyjające lepszej frekwencji, jednomandatowe okręgi do Senatu, możliwość głosowania przez pełnomocników – wyliczał prezydent.

Zobacz więcej