RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nieprawidłowości w SKOK Wołomin. Oskarżony były przewodniczący KNF

Akty oskarżenia skierowano również przeciw sześciu urzędnikom KNF (fot. Shutterstock/Konektus Photo)
Akty oskarżenia skierowano również przeciw sześciu urzędnikom KNF (fot. Shutterstock/Konektus Photo)

Prokuratura Regionalna w Szczecinie skierowała do warszawskiego sądu akt oskarżenia przeciwko b. przewodniczącemu KNF Andrzejowi J. i sześciu b. urzędnikom. Chodzi o niedopełnienie obowiązków służbowych w sprawie SKOK Wołomin.

Sasin: „Sklejanie” PiS z aferą SKOK Wołomin odwraca uwagę od jej prawdziwych przyczyn

Mamy do czynienia z nieuprawniona próbą odwrócenia uwagi od prawdziwych przyczyn i prawdziwego przebiegu afery SKOK Wołomin oraz „sklejenia” Prawa...

zobacz więcej

Prokuratura zawiadamia osoby pokrzywdzone działalnością funkcjonariuszy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego oraz Komisji Nadzoru Finansowego, iż w związku z szeregiem zaniedbań funkcjonariuszy publicznych, umożliwiających kontynuowanie przestępczej działalności SKOK w Wołominie, do Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia w Warszawie został skierowany akt oskarżenia. Objęci nim zostali były przewodniczący KNF Andrzej J., a także były wiceprzewodniczący KNF Wojciech K., oskarżeni o niedopełnienie obowiązków służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej – poinformowały służby prasowe Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.

Akt oskarżenia objął także byłego dyrektora Departamentu Bankowości Spółdzielczej i SKOK Dariusza T., jego zastępców Zbigniewa L. i Halinę M. oraz byłych naczelników Adama O. i Dorotę Ch.; wszyscy są oskarżeni o niedopełnienie obowiązków służbowych.

Prokuratura informowała wcześniej, że w grudniu 2018 r. w szczecińskiej prokuraturze regionalnej b. urzędnicy usłyszeli zarzuty działania na szkodę interesu publicznego w okresie od 22 października 2013 r. do 15 września 2014 r. poprzez dopuszczenie do powstania szkody w kwocie ponad 1,5 mld zł oraz na szkodę interesu prywatnego w kwocie ponad 58 mln zł.

Według śledczych zarzucane b. urzędnikom KNF przestępstwo „polegało na tym, że urzędnicy nie zakończyli prowadzonego postępowania administracyjnego sporządzeniem projektu decyzji administracyjnej o ustanowienie zarządcy komisarycznego w SKOK w Wołominie do dnia 22 października 2013 roku".

Zdaniem prokuratury zarządca komisaryczny miał zostać ustanowiony dopiero ponad półtora roku później, kiedy sytuacja w SKOK Wołomin była już bardzo trudna.

Z informacji od śledczych wynikało także, że w sprawie pojawił się poboczny wątek korupcyjny. Według nich chodziło o żądanie korzyści majątkowej z powoływaniem się na wpływy w KNF, aby opóźnić ustanowienie zarządcy komisarycznego.

Oskarżony Andrzej J. przed objęciem stanowiska szefa KNF był m.in. wiceprezydentem Warszawy (za czasów Hanny Gronkiewicz-Waltz), a po odejściu z Komisji – wysokim urzędnikiem mBanku

źródło:

Zobacz więcej