RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Klub KO stał się narzędziem Gawłowskiego”. Bunt radnych z Koszalina

„Zaufani” radni to ci „zbliżeni do Gawłowskiego” (fot. arch.PAP/M.Bielecki)
„Zaufani” radni to ci „zbliżeni do Gawłowskiego” (fot. arch.PAP/M.Bielecki)

Czworo koszalińskich radnych, którzy w listopadzie i w grudniu 2020 r. odeszli z klubu Koalicji Obywatelskiej, założyło nowy klub radnych „Wspólny Koszalin”. Tłumaczą, że odeszli z klubu KO, ponieważ chcą pracować dla miasta i mieszkańców, a nie na rzecz partyjnych liderów.

Wydatki na służbę zdrowia czy edukację to „haracz”? Tak uważa senator Gawłowski

Senator Stanisław Gawłowski znowu zaskakuje. Tym razem stwierdził, że wydatki państwa na służbę zdrowia, emerytury, renty, oświatę i bezpieczeństwo...

zobacz więcej

Jako pierwszy, pod koniec listopada 2020 r., szeregi Koalicji Obywatelskiej opuścił Błażej Papiernik. Wyjaśniał wówczas, że „klub stał się narzędziem w rękach szefa koszalińskiej Platformy Obywatelskiej Tomasza Sobieraja i senatora Stanisława Gawłowskiego do walki o wpływy w mieście”.

Papiernik podkreślił, że w ten sposób „rozbija się klub zarówno od wewnątrz, jak i niszczy współpracę z prezydentem miasta w imię własnych interesów i ambicji politycznych”.

Koalicja Obywatelska w Koszalinie jest niszczona przez walkę osób z ambicjami, które wysługują się radnymi do powiększenia chaosu w naszym mieście” - ocenił wówczas samorządowiec.

„Mniej zaufani” radni


Radny opisał także sposób podejmowania decyzji w klubie – największym w radzie miasta:

„Większa część »bardziej zaufanych« - zbliżonych do szefa koszalińskiej PO Tomasza Sobieraja i senatora Stanisława Gawłowskiego - spotyka się dzień przed sesją w biurze PO przy ul. Dworcowej, by omówić strategię tejże grupy, by następnie wnieść w dniu posiedzenia rady miejskiej projekt uchwały niezgodnej z obowiązującymi procedurami i statutem miasta, celowo pomijając część »mniej zaufanych« radnych klubu”. Ogłaszając stworzenie nowego klubu Papiernik wyznał, że jego członkowie „wierzą, iż ich działania zaowocują rozwojem miasta na wielu różnych płaszczyznach”.

Klub radnych „Wspólny Koszalin” w Radzie Miejskiej w Koszalinie założyli, obok wspomnianego Błażeja Papiernika, także Żaneta Kwapisz, Leopold Ostrowski i Marek Reinholz. Ten ostatni został przewodniczącym klubu.

Klub radnych KO skurczył się do 15 członków. W klubie PiS niezmiennie pozostaje sześcioro radnych. Rada Miejska w Koszalinie składa się z 25 osób.

źródło:
Zobacz więcej