RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wody opadowe z dróg trafią do lasów. Pomogą w walce z suszą

Podczas budowy dróg powstaną zbiorniki i narzędzia oczyszczające wodę (fot. PAP/G.Michałowski, zdjęcie ilustracyjne)
Podczas budowy dróg powstaną zbiorniki i narzędzia oczyszczające wodę (fot. PAP/G.Michałowski, zdjęcie ilustracyjne)

Wody opadowe z dróg krajowych będą trafiały na tereny leśne – zakłada porozumienie podpisane przez Lasy Państwowe oraz Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Umowa jest bezterminowa i dotyczy wszystkich nowo powstających inwestycji drogowych. Wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka powiedział, że celem przedsięwzięcia jest przeciwdziałanie suszy w lasach.

IMGW apeluje. „Dbajmy o zwierzęta w czasie mrozów”

Od kilku dni w Polsce utrzymują się bardzo niskie temperatury, w niektórych miejscach sięgające nawet –30 st. Takie warunki są niebezpieczne dla...

zobacz więcej

– Będziemy wdrażali projekt, który pozwoli nam zagospodarować wody opadowe. (...) Te wody będą odpowiednio uzdatniane, aby zapewnić wszystkie aspekty ekologiczne – podkreślił Siarka.

Sprawna współpraca między instytucjami


Podczas planowania nowych tras Lasy Państwowe i GDDKiA każdorazowo będą uzgadniały techniczne możliwości odprowadzania zgromadzonej wody .

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber podkreślił, że ten projekt jest dowodem na możliwość sprawnej współpracy między instytucjami podlegającymi pod różne resorty. – To porozumienie ma charakter win-win. Z jednej strony Lasy Państwowe uzyskują dodatkowe źródło wody, która jest gromadzona w pasie drogowym, a z drugiej strony GDDKiA, jako ten podmiot, który jest inwestorem publicznym, który występuję w imieniu państwa, jako zamawiający prowadzi inwestycje drogowe na bardzo szeroką skalę, dokonała pewnej optymalizacji tych projektów – zaznaczył.

Łabędzie przymarzają do jeziora. Interweniują strażacy

Na kilku mazurskich jeziorach strażacy uwalniali w niedzielę łabędzie, które przymarzły do tafli lodu. – Cały czas napływają kolejne takie...

zobacz więcej

Rozprowadzenie wody w celach gaśniczych


Szef Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Żuchowski powiedział, że podczas budowy dróg będą powstawały zbiorniki i narzędzia oczyszczające wodę, a w lesie rozprowadzi ją system rowów z urządzeniami piętrzącymi i filtrującymi.

GDDKiA zobowiązuje się też do systematycznego monitoringu i kontroli jakości odprowadzanej wody.

Ponadto porozumienie zakłada możliwość rozprowadzenia wody w celach gaśniczych lub podczas klęsk żywiołowych.

Dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny powiedział, że od lat 90. instytucja wybudowała prawie 13 tysięcy urządzeń służących magazynowaniu i retencjonowaniu wody. Koszt tych inwestycji to ponad 915 milionów złotych.

Czytaj także: „Moja woda” będzie kontynuowana. Tegoroczne dofinansowania zeszły na pniu 

źródło:
Zobacz więcej