RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szczepienia w Niemczech. Odwołane wizyty, zdezorientowani pacjenci

Wiele osób w ogóle nie może umówić się na wizytę (fot. PAP/EPA/SEAN GALLUP, zdjęcie ilustracyjne)
Wiele osób w ogóle nie może umówić się na wizytę (fot. PAP/EPA/SEAN GALLUP, zdjęcie ilustracyjne)

Przeciążone systemy, odwołane wizyty, zdezorientowani pacjenci. Oprócz zmniejszonej dostępności szczepionki, katastrofa związana z rejestracją cyfrową jest drugim poważnym problemem, z którym zmagają się teraz Niemcy. Wiele osób w ogóle nie może umówić się na spotkanie – alarmuje dziennik „Die Welt”.

Szczepimy szybciej niż Niemcy. Tylko opozycja tego nie chce widzieć

Optymizm nie podparty faktami może być niebezpieczny, ale defetyzm siany przez opozycję i związane z nią media na pewno nie pomaga w walce z...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Obywatele Hesji od tygodnia mogą rejestrować się online na szczepienie przeciwko koronawirusowi – przynajmniej w teorii. W praktyce bowiem system rejestracji szczepień i połączone z nim numery interwencyjne przestały działać w bardzo krótkim czasie. Chętnych do szczepień było zbyt dużo.

Dotyczy to nie tylko Hesji. W Turyngii inny system rejestracji szczepień zawiódł już tydzień wcześniej, a odpowiedzialni za jego działanie wyjaśnili to atakiem hakerów. W Brandenburgii w ogóle nie ma systemu online, tylko przeciążona linia telefoniczna. „Przykłady można mnożyć” – pisze „Die Welt”.

Problemy z systemem rejestracji


Prawie każdy kraj związkowy uruchomił własny system rejestracji szczepień i prawie wszystkie mają problemy. Federalny minister zdrowia Jens Spahn już jesienią zastanawiał się, w jaki sposób rejestracja szczepień mogłaby zostać przeprowadzona jednolicie w całym kraju.

Eksperci z Ministerstwa Zdrowia wybrali Krajowe Stowarzyszenie Lekarzy Ustawowego Ubezpieczenia Zdrowotnego (KBV) do koordynowania rejestracji szczepień, ponieważ jego zadaniem jest realizacja wspólnych projektów dla krajowych stowarzyszeń lekarzy KVB. Takim projektem jest na przykład ogólnokrajowa infolinia 116117 - dzięki niej KBV ma już doświadczenie w organizowaniu wizyt wielu pacjentów w gabinetach w całym kraju. W konsekwencji, zgodnie z planem Spahna, KBV może również przejąć organizację oprogramowania rejestracji szczepień i udostępniać je. Taka była uchwała Konferencji Ministrów Zdrowia, która została przyjęta na początku listopada. KBV daje „standardowy moduł”, z którego stowarzyszenia lekarzy ustawowych ubezpieczeń zdrowotnych na szczeblu krajów związkowych powinny następnie korzystać przy wyznaczaniu terminów szczepień. Ale na przeszkodzie stanęło dążenie krajów związkowych do własnych rozwiązań.

„Cóż, taka była nasza oferta” – wyjaśnia rzecznik KBV Roland Stahl i dodaje: „oczywiście nie możemy zmusić krajów związkowych do korzystania z niej”. Obecnie moduł KBV jest używany w Saksonii-Anhalt, Badenii-Wirtembergii, Hamburgu i w Nadrenii Północnej-Westfalii.

Lokalne rozwiązania


Nie jest jasne, dlaczego inne kraje wolą stosować własne call center, portale internetowe i rozwiązania programowe.

Niemcy jak celebryci i szefowie TVN? „Czują się panami” [WIDEO]

Europoseł Patryk Jaki chce, żeby na forum PE odbyła się debata dotycząca Niemiec, które samodzielnie kupują dodatkowe szczepionki przeciwko...

zobacz więcej

W Dolnej Saksonii mówią, że w przeszłości mieli nie zawsze pozytywne doświadczenia z dostępnością infolinii 116117. Chcą uniknąć jej przeciążenia. Dlatego właśnie zlecili firmie z Dolnej Saksonii przygotowanie systemu, który będzie „bezpieczny”. Jeśli w ogóle się uruchomi. Ponieważ Dolna Saksonia będzie umawiać spotkania online dopiero od końca stycznia – zauważa gazeta.

Turyngia zrezygnowała z oferty federalnej już w listopadzie i zamiast tego wolała zbudować własny system. Ponoć nie chciano obciążać dyżurów medycznych pod numerem 116117 „dodatkową rezerwacją telefoniczną”. Własny portal internetowy Turyngii został uruchomiony 30 grudnia, ale na krótko. W dniu uruchomienia serwer „padł” – 160 000 żądań przeładowało go. Kilkaset osób, które w dniu rozpoczęcia umówiły się na szczepienie za pośrednictwem portalu, nie otrzymało e-maila z linkiem potwierdzającym. Zarezerwowane terminy wygasły.

Rejestracja w Berlinie


W Berlinie udało się zbudować prawdopodobnie najbardziej złożone rozwiązanie ze wszystkich” – pisze gazeta. Jak się okazuje „senator (berliński odpowiednik ministra w innych landach – red.) zdrowia Dilek Kalayci wybrała w przetargu francuski start-up Doctolib. Berlińczycy mogą umówić się na szczepienia za pośrednictwem platformy lub aplikacji – ale do tego najpierw potrzebują zaproszenia, które przychodzi pocztą”.

-> Przeczytaj także: Niemcy „wbrew zasadom załatwili sobie więcej szczepień poza rozdziałem z UE dla wszystkich państw” – wniosek o debatę nt. łamania praworządności przez RFN

Każdy, kto otrzyma list, może umówić się na spotkanie. Jednak nie na szczepienia, a tylko na wstępną rozmowę. Ale i to dla wielu berlińczyków jest tylko teorią: ponieważ nie ma wystarczającej ilości dostępnej szczepionki, niewiele osób te zaproszenia otrzymuje.

Obecnie wiele osób w ogóle nie może umówić się na spotkanie. Nawet stosunkowo niewielka grupa 80-latków prowadzi do przeciążenia rozwiązań w zakresie rejestracji szczepień w krajach związkowych. Co będzie, kiedy rozpoczną się szczepienia liczniejszych grup wiekowych? – zastanawia się dziennik.

źródło:

Zobacz więcej