RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Każdy, kto otrzymał pierwszą dawkę szczepionki, otrzyma też drugą [WIDEO]

Rząd przyjął strategię opartą na bezpieczeństwie pacjentów, dzięki której każdy, kto otrzymał pierwszą dawkę szczepionki na COVID-19, ma gwarancję, że otrzyma również drugą dawkę – powiedział we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk, nawiązując do zmniejszenia dostaw szczepionek przez firmę Pfizer.

Dziś kolejna dostawa szczepionek Pfizera. Do Polski trafi ich 360 tys.

W poniedziałek do Polski trafi transport 360 tys. dawek szczepionek przeciwko COVID-19 firmy Pfizer, a we wtorek – 29 tys. dawek szczepionek...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

We wtorek w Pałacu Prezydenckim odbyła się sesja pytań i odpowiedzi (Q&A) z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz szefa KPRM Michała Dworczyka, doradcy rządu ds. programu szczepień.

Prezydent otwierając spotkanie podkreślił, że szczepienia przeciwko COVID-19 to temat wzbudzający zainteresowanie i emocje, dlatego zaprosił Niedzielskiego i Dworczyka do Pałacu. Pierwsze pytanie dotyczyło liczby szczepionek, które mają trafić do Polski. – Do tej pory dotarło ponad 1 mln 260 tys. szczepionek dwóch firm – przede wszystkim firmy Pfizer i firmy Moderna. Te szczepionki cotygodniowo dojeżdżają i liczymy na to, że sprawdzą się deklaracje producentów. Szczepionek będzie coraz więcej z upływem kolejnych tygodni – powiedział Dworczyk.

Jak dodał, jest szansa, że niebawem zostanie zarejestrowana kolejna szczepionka na COVID-19 – firmy AstraZeneca. – To byłaby dla nas, nie tylko dla nas, dla wszystkich krajów unijnych, bardzo dobra informacja, bo to pozwoliłoby nam na znaczące przyspieszenie szczepień jeszcze w pierwszym kwartale – zaznaczył minister.

Druga dawka szczepionki


Dworczyk wskazywał, że rząd przyjął na początku Narodowego Programu Szczepień strategię, w której najważniejsze jest bezpieczeństwo pacjentów: każda przyjeżdżająca do Polski partia szczepionek jest dzielona na dwie części. – Pierwsza połowa trafia niemal od razu do punktów szczepień i pacjenci otrzymują pierwsze szczepienie, natomiast druga połowa trafia do mroźni, do magazynów Agencji Rezerw Materiałowych i czeka, aż nadejdzie termin drugiego szczepieni – tłumaczył szef KPRM.

Kolejna dostawa szczepionek już w Polsce

Do Polski przyleciała kolejna, trzecia już dostawa szczepionki Comirnaty firm Pfizer/BioNTech. Samolot z nową pulą preparatu wylądował na...

zobacz więcej

Podkreślił, że takie działanie ma na celu zagwarantowanie każdemu zaszczepionemu drugą dawkę, bo dopiero po jej podaniu ta szczepionka staje się w pełni skuteczna. – Dziś, gdy okazało się, że mamy problemy z dostawą, z firmą Pfizer, która ograniczyła dostawy, kraje, które zdecydowały się, by szczepić wszystkimi szczepionkami od razu i nie zostawiać w magazynie żadnej rezerwy, mają realny problem – wskazał Dworczyk.

Jak zaznaczył, Polska – dzięki strategii opartej na bezpieczeństwie pacjenta – ma gwarancję, że każdy, kto dostał pierwszą dawkę, otrzyma również dawkę drugą.

Również prezydent Andrzej Duda wskazał, że docelowo Polska kontraktuje tak, by szczepionek starczyło dla wszystkich zainteresowanych szczepieniem. W piątek koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech podały, że opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie i zapewni znacznie więcej dawek szczepionki przeciw COVID-19 w drugim kwartale.

W celu osiągnięcia tego celu konieczne są pewne modyfikacje procesów produkcyjnych i w rezultacie w zakładzie w Puurs w Belgii nastąpi tymczasowe zmniejszenie liczby dawek dostarczanych w nadchodzącym tygodniu. Zapowiedziano, że powrót do pierwotnego harmonogramu dostaw do UE nastąpi 25 stycznia, a dostawy zostaną zwiększone począwszy od 15 lutego.

Szczepionki firmy Moderna


Adam Niedzielski odniósł się do pojawiających się „w przestrzeni publicznej zarzutów, że jako Polska nie kupiliśmy wszystkiego, co było możliwe do kupienia”. – Takie zarzuty dotyczyły w szczególności zakupów szczepionki firmy Moderna. Chcę państwu powiedzieć, że samej szczepionki Moderna mamy już na tę chwilę zakontraktowane 6,6 mln – mówię o dostawie, która ma w ciągu roku 2021 być systematycznie rozłożona – mówił.

Pełnomocnik ds. szczepień: jutro dotrze mniej szczepionek Pfizera

Około 180 tys. dawek szczepionki przeciw COVID-19 od firmy Pfizer dotrze w poniedziałek do Polski - poinformował szef Kancelarii Prezesa Rady...

zobacz więcej

– Oprócz Moderny mamy jeszcze inne szczepionki, które są zakontraktowane w łącznej ilości ponad 62 mln, a to, co jeszcze ostatnio w ramach negocjacji z Pfizerem, które wspólnie w Europie prowadziliśmy, to jeszcze tę pulę powiększyliśmy o kolejne ponad 20 mln dawek. Czyli cały kraj, wszyscy obywatele mogą mieć pewność, że otrzymają szczepionkę – oświadczył minister zdrowia.

– To, co się ostatnio zdarzyło w przypadku Moderny i myślę, że warto to wyjaśnić, bo tu polityczne są emocje na tym tle kreowane, to, co zostało nam zaoferowane przez firmę Moderna, to był zakup, który miał mieć miejsce, w rozumieniu dostawy, dopiero w czwartym kwartale tego roku, bądź nawet na początku roku 2022 – dodał Niedzielski.

– Z tych względów przesunęliśmy ten nasz „fokus” (...) zakupowy z tego, co jest deklarowane jako ewentualnie dostarczone pod koniec roku, czy nawet w następnym roku, na to, co jest możliwe jeszcze do zrealizowania w tym roku, a przede wszystkim w pierwszym półroczu – tłumaczył szef MZ.

We wtorek do Polski trafiła pierwsza partia szczepionek przeciw COVID-19 wyprodukowanych przez firmę Moderna. Zgodnie z zapowiedzią rządu, do końca marca do Polski ma dotrzeć 840 tys. dawek szczepionki tego producenta. Portal Politico podał, że Polska zamówiła 6,6 mln dawek szczepionek firmy Moderna, chociaż przysługiwało jej 13 mln.

Czytaj także: Zmiany w harmonogramie dystrybucji szczepionek.


źródło:

Zobacz więcej