RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zdjęcia Słońca na znaczkach amerykańskiej poczty

Znaczki pokazują naszą gwiazdę w różnych aspektach jej aktywności (fot. NASA/SDO/USPS)
Znaczki pokazują naszą gwiazdę w różnych aspektach jej aktywności (fot. NASA/SDO/USPS)

Amerykańska poczta wydała znaczki ze zdjęciami Słońca wykonanymi z kosmicznego obserwatorium Solar Dynamics Observatory (SDO) – podała NASA. Znaczki pokazują naszą gwiazdę w różnych aspektach jej aktywności.

Zima na Saharze. Internauci publikują zdjęcia

Zima w Afryce. Śnieg pokrył niektóre obszary pustynne Sahary, która znana jest przede wszystkim z upalnych temperatur. Ostatnio spadła ona jednak...

zobacz więcej

Seria liczy 10 znaczków i pokazuje m.in. plamy słoneczne, rozbłyski i pętle koronalne.

Źródłem zdjęć jest słoneczne obserwatorium pracujące w kosmosie: SolarDynamics Observatory (SDO). Obserwuje ono Słońce w zakresie widzialnym i ultrafioletowym i bada słoneczne pola magnetyczne oraz wpływ Słońca na Ziemię i jej otoczenie. W ciągu blisko 11 lat (obserwatorium wysłano w Kosmos 11 lutego 2010 r.) wykonało setki milionów zdjęć Słońca.

Najbliższa gwiazda


Słońce jest głównym obiektem Układu Słonecznego. To od niego zależą warunki klimatyczne panujące na Ziemi. Ma silne pole magnetyczne, które nieustannie się zmienia, zarówno w dłuższych cyklach (np. cykl 11–letni), jak i w skalach bardzo krótkich. Pole magnetyczne wpływa na tzw. pogodę kosmiczną (ogół zjawisk obserwowanych na Słońcu i w ziemskiej magnetosferze), co z kolei ma wpływ na funkcjonowanie sieci energetycznych, satelitów, systemów komunikacji.

Zobacz także: Polski kret przestał kopać na Marsie. NASA kończy część misji „Przez całe życie zbierałem znaczki i nie mogę się doczekać, aby zobaczyć odkrycia NASA zaprezentowane w ten sposób. Uważam, że natura wokół nas jest tak piękna jak sztuka. To inspirujące, że można dzielić się w ten sposób ze społeczeństwem wrażeniami z badań Słońca” – powiedział Thomas Zurbuchen, zastępca kierownika Wydziału Misji Naukowych NASA.

źródło:

Zobacz więcej