RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Producent kebabu z Wielkopolski aresztowany. Kierował grupą przestępczą

Czyny zarzucane podejrzanym są zagrożone karą 10 lat więzienia (fot. Shutterstock/Shanti Hesse)
Czyny zarzucane podejrzanym są zagrożone karą 10 lat więzienia (fot. Shutterstock/Shanti Hesse)

Właściciel zakładów w wielkopolskich Zdunach i Kobiernie zajmujących się produkcją kebabu oraz gyrosa został aresztowany. Usłyszał zarzuty kierowania grupą przestępczą i prania brudnych pieniędzy.

„Dawcy kosztów”. CBŚP rozbiło gang wystawiający fikcyjne faktury warte miliony

Funkcjonariusze CBŚP zatrzymali trzy osoby związane z tzw. gangiem dawców kosztów, który oferował fikcyjne faktury dla przedsiębiorców chcących...

zobacz więcej

Informację podała Prokuratura Krajowa. Wynika z niej, że właściciel zakładu Ömer A. to obywatel Niemiec tureckiego pochodzenia; jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, pranie brudnych pieniędzy i przestępstwa skarbowe.

Grupa przestępcza – jak informuje Prokuratura Krajowa – zaniżała wielkość obrotu, przez co obniżała podstawę opodatkowania w podatku dochodowym oraz w VAT.

Sąd przychylił się do wniosku prokuratora o jego tymczasowe aresztowanie na trzy miesiące. W sprawę zamieszanych jest sześć osób – Turcy i Polacy. Wszyscy usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

500 tys. zł kaucji


Jedna z osób opuściła areszt po wpłaceniu 500 tys. zł kaucji. Wobec pozostałych zastosowano poręczenia majątkowe w wysokości po 50 tys. zł. Wszyscy mają zakaz kontaktowania się ze współpodejrzanymi i świadkami – z wyłączeniem osób najbliższych z rodziny podejrzanego, dozór policji, zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu.

Pierwsze działania w sprawie miały miejsce 12 stycznia. Rano w Zdunach i Kobiernie w powiecie krotoszyńskim funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z Zielonej Góry weszli do zakładów produkujących kebab i gyros.

„Hurtownia faktur” pomogła oszustom paliwowym wyłudzić dziesiątki milionów złotych

Funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego zatrzymali dwie osoby związane z tzw. hurtownią faktur. Z ustaleń Prokuratury...

zobacz więcej

Działali na polecenie prokuratora Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu. W trakcie przeszukania mieszkań i spółek zabezpieczono gotówkę i mienie o łącznej wartości ok. 14,5 mln zł.

Według prokuratury grupa przestępcza działała od 2012 r. W toku śledztwa prokurator ustalił, że członkowie grupy czerpali korzyści majątkowe z popełnianych przestępstw skarbowych dokonywanych w wyniku pozaewidencyjnego obrotu mięsem.

Zaniżali wartość sprzedawanego mięsa


„Poprzez kontrolowaną przez siebie sieć firm, towar był dostarczany na teren Unii Europejskiej i poza jej granice, przy czym jego faktyczna ilość była zaniżana” – poinformowano w komunikacie. Czyny zarzucane podejrzanym są zagrożone karą 10 lat więzienia.

Prokuratura podkreśla, że sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są dalsze zatrzymania.

Ömer A. prowadzi dwie firmy. Dünya Döner Kebab w Zdunach specjalizuje się w produkcji kebabu halal z kurczaków, indyków, cieląt i bydła eksportowanego na rynek państw islamskich. Zakład Euro Döner w Kobiernie specjalizuje się w produkcji gyrosu, przeznaczonego na rynek polski i europejski.

źródło:

Zobacz więcej