RAPORT

Pogarda

Nagła zmiana pogody. Mroźna „bestia” odpuści, ale efekty będą niebezpieczne

Niebezpiecznie będzie szczególnie na drogach (fot. Yuri Smityuk\TASS via Getty Images)
Niebezpiecznie będzie szczególnie na drogach (fot. Yuri Smityuk\TASS via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Po rekordowo zimnych dniach i nocach nad Polskę nadchodzi ciepłe powietrze, które na najbliższy czas skutecznie wyprze mroźną „bestię”. Mróz momentami zniknie nawet w Suwałkach, polskim „biegunie zimna”, a na zachodzie kraju termometry pokażą do 8 st. Jednak nagłe załamanie pogody niesie ze sobą także zagrożenie – mówi portalowi tvp.info rzecznik Instytutu Gospodarki i Meteorologii Wodnej Grzegorz Walijewski. Szczególnie niebezpiecznie będzie na drogach.

Poszedł na niedzielny spacer. Zamarzł obok swojego domu

Tragedią zakończył się niedzielny spacer 52-latka spod Pleszewa. Mężczyzna zamarzł na śmierć. Ciało znajdowało się nieopodal jego domu.

zobacz więcej

Na wschodzie kraju tej nocy zanotowano nawet -22,9 st. Celsjusza. Jeszcze zimniej było w nocy z niedzieli na poniedziałek w Gołdapii, gdzie termometry wskazały -27,8.

„Bestia” dała się we znaki, ale to nie ta ze wschodu


Wszystko to jednak za sprawą zimnego powietrza arktycznego, a nie „bestii ze wschodu”, czyli Wyżu Syberyjskiego – wyjaśnia nam rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski – bo ten przyniósłby jeszcze niższe temperatury.

Łagodniejszy mróz widać już we wtorek, jeszcze cieplej będzie od środy. W rozmowie z portalem tvp.info rzecznik IMGW zaznacza, że ciepłe powietrze „już puka”, a na zachodzie kraju prognozowane jest około czwartku nawet 8 stopni powyżej zera.

Grzegorz Walijewski podkreśla, że choć to przede wszystkim mrozy są śmiertelnie niebezpieczne, także z nadchodzącym ociepleniem wiąże się duże zagrożenie.

Zima. Prognoza pogody


– Będzie bardzo ślisko. W dzień temperatura lekko na plusie, w nocy – na minusie. Będzie padał śnieg, śnieg z deszczem, a na zachodzie nawet sam deszcz i te opady będą przymarzały – mówi nam synoptyk. Jak przestrzega, na drogach będzie powstawała gołoledź.

Zobacz także: Były naczelnik GOPR o „morsowaniu w górach”

– Więc z jednej skrajności w drugą. Niebezpiecznie będzie szczególnie dla kierowców i dla pieszych – przestrzega nasz rozmówca. Miejscami będą tworzyły się także gęste mgły, które zamarzając będą potęgowały oblodzenie na drogach.

Poseł KO o awariach w Warszawie: Są rury i pękają. No, Boże [WIDEO]

Jak jest rura to czasami pęka, no po prostu. Są rury i pękają – oznajmił poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński, komentując serię awarii w...

zobacz więcej

– Na południu kraju może być też trochę silniejszy wiatr. Wstępne prognozy mówią o wartościach rzędu 70-75 km/godz. – dodaje Walijewski.

Jednocześnie rzecznik IMGW przestrzega: mróz do końca nie odszedł i – szczególnie na wschodzie – jeszcze uprzykrzy życie mieszkańcom. – Na zachodzie kraju ma być nawet 8 st. na plusie, ale na wschodzie w nocy z wtorku na środę i kolejnej nocy ma być nawet poniżej -15 st. Tam w dzień także będą wartości ujemne, ale rzędu -2/-1 st., a nawet zera w Suwałkach – wyjaśnia ekspert.

Topniejący śnieg będzie powodował roztopy


Zwraca przy tym uwagę, że obfita pokrywa śnieżna przy opadach deszczu i dodatniej temperaturze może wystąpić poważne roztopy. – Na rzekach przybędzie dużo wody, choć nie powinny to być wartości takie, by mówić od razu o powodziach – uspokaja rzecznik IMGW.

Ponowne niewielkie ochłodzenie jest spodziewane w piątek.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej