RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dwaj Marokańczycy w Pilźnie. Uratowała ich Straż Graniczna

Wyziębionych  cudzoziemców zatrzymano w Pilźnie (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Wyziębionych cudzoziemców zatrzymano w Pilźnie (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Dwóch młodych Marokańczyków zostało zatrzymanych w Pilźnie na Podkarpaciu. Błąkali się między domami, byli zdezorientowani, wyziębieni, głodni; mieli odmrożone stopy. Pomogli im funkcjonariusze Straży Granicznej. Teraz ich stan zdrowia jest zadowalający – przekazała rzeczniczka Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Poszedł na niedzielny spacer. Zamarzł obok swojego domu

Tragedią zakończył się niedzielny spacer 52-latka spod Pleszewa. Mężczyzna zamarzł na śmierć. Ciało znajdowało się nieopodal jego domu.

zobacz więcej

Mjr Elżbieta Pikor poinformowała, że dwóch błąkających się w Pilźnie w okolicach prywatnych posesji cudzoziemców zostało zatrzymanych w sobotę przez policję i przekazanych Straży Granicznej.

Byli zdezorientowani, wyziębieni i głodni; nie mieli przy sobie dokumentów, nie potrafili się z nikim porozumieć.

– Obaj wskazywali na stopy i mieli problem z poruszaniem się. Wezwano karetkę pogotowia. Okazało się, że mężczyźni nie mogą chodzić, bo mają odmrożone stopy. Trafili do dębickiego szpitala – wyjawiła mjr Pikor.

Obaj czują się już dobrze


Po opatrzeniu w szpitalu zostali przekazani funkcjonariuszom Straży Granicznej z Rzeszowa. To obywatele Maroka w wieku 22 i 29 lat. Do Europy ruszyli jesienią. Celem ich podróży były Niemcy, gdzie chcieli zacząć pracę.

20-latek pojechał rowerem na wycieczkę. Wysiadła mu bateria i zamarzł na śmierć

Tragicznie zakończyła się wycieczka na rowerze elektrycznym dla 20-latka z Niemiec. Kiedy w rowerze wyczerpała się bateria, do celu chciał dojść...

zobacz więcej

– Z relacji mężczyzn wynika, że większość trasy przebyli pieszo lub korzystając z pomocy przypadkowo napotkanych osób . Jak mówią, nie spodziewali się w Europie tak niskich temperatur, stąd nie byli odpowiednio ubrani, nie mieli też stosownego obuwia – wyjawiła rzeczniczka BiOSG.

Podkreśliła, że biorąc pod uwagę okoliczności zatrzymania obcokrajowców i panujące warunki pogodowe, „jest wielce prawdopodobne”, że interwencja policji i udzielona pomoc lekarska „uratowała im zdrowie, a może nawet i życie”.  

Zobacz także: Tragedia na kuligu. Nastolatka walczy o życie

Obcokrajowcy umieszczeni w ośrodku


Decyzją Sądu Rejonowego w Rzeszowie Marokańczycy zostali umieszczeni w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Przemyślu. Trwa postępowanie wyjaśniające w ich sprawie. 

 

źródło:

Zobacz więcej