RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zła jakość powietrza w stolicy. Zaleca się pozostanie w domu

W Warszawie obowiązuje IV stopień ostrzeżeń przeciwsmogowych (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)
W Warszawie obowiązuje IV stopień ostrzeżeń przeciwsmogowych (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)

W Warszawie obowiązuje IV stopień ostrzeżeń przeciwsmogowych (kolor brązowy). Oznacza to, że w powietrzu jest wysokie stężenie szkodliwych pyłów zawieszonych. Mieszkańcom stolicy zaleca się unikanie wychodzenia na zewnątrz.

Naukowcy mają metodę wykrywania koronawirusa w powietrzu

Naukowcy z Hiszpanii opracowali metodę wykrywania obecności cząsteczek koronawirusa w powietrzu. Dzięki niej przygotowano prototyp urządzenia...

zobacz więcej

W Warszawie notuje się wysokie stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu. O ile warunki meteorologiczne nie ulegną zmianie, dobowe stężenie pyłu PM10 może przekroczyć poziom alarmowania, czyli poziom 100 ug/m3.

Aktualna jakość powietrza prezentowana jest w Warszawskim Indeksie Powietrza na stronie wip.um.warszawa.pl oraz platformie Warszawa 19115. Według WIP w stolicy o godz. 9 obowiązywał IV stopień ostrzeżeń przeciwsmogowych (kolor brązowy).

W związku z tym mieszkańcom zaleca się nie wietrzyć pomieszczeń, a jeśli kominek nie jest głównym źródłem ciepła w domu, to zrezygnowanie z jego używania. Należy też zrezygnować z podróży samochodem i skorzystać z transportu publicznego.

Zobacz także: Koronawirus w pyle zawieszonym w powietrzu 

Osoby wrażliwe (zwłaszcza kobiety w ciąży i dzieci) powinny unikać wszelkiej aktywności na zewnątrz, w tym spacerów.

źródło:

Zobacz więcej