RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wilczyca schwytana we wnyki. Sprawę wyjaśnia policja [DRASTYCZNE ZDJĘCIE]

Na szyi wilka była zaciśnięta pętla ze stalowej linki (fot. Facebook/Nadleśnictwo Daleszyce, Lasy Państwowe)
Na szyi wilka była zaciśnięta pętla ze stalowej linki (fot. Facebook/Nadleśnictwo Daleszyce, Lasy Państwowe)

Martwa wilczyca została znaleziona na terenie Nadleśnictwa Daleszyce (woj. świętokrzyskie). Zwierzę padło ofiarą kłusowników, na szyi miało zaciśniętą pętlę ze stalowej linki. Sprawę wyjaśnia policja.

Ktoś żywcem obdarł psa ze skóry. „Wzrokiem błagała o pomoc”

Ludzkie okrucieństwo nie zna granic. Do Pionkowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami trafiła suczka, której ktoś zdarł skórę niemal z połowy...

zobacz więcej

Jak poinformowało Nadleśnictwo Daleszyce, truchło wilczycy leżało w młodniku jodłowym, z dala od uczęszczanych szlaków.

„Na miejsce zostali wezwani strażnicy leśni, którzy dokonali oględzin i zabezpieczyli miejsce znalezienia wadery. Na szyi wilka była zaciśnięta pętla ze stalowej linki. Wszystko jednak wskazuje na to, że wilczycę podrzucono w to miejsce, bo sidła były odcięte, a na miejscu nie było śladów sugerujących walkę o życie drapieżnika” – poinformowano.

W ocenie leśników wilczyca prawdopodobnie złapała się we wnyki zastawione na sarny. Kłusownik zaś po fakcie przeciągnął wilka w inne miejsce.

„Nasi pracownicy poinformowali o zdarzeniu wszystkie właściwe służby, policyjny technik zabezpieczył zaś ślady oraz truchło zwierzęcia” – napisano.

Zobacz także: Trzy charty i worek z zagryzionymi zającami. Wpadli kłusownicy

Znęcali się nad przewożonymi końmi. Są zarzuty dla Rumunów

Zarzut znęcania się ze szczególnym okrucieństwem nad zwierzętami usłyszało dwóch obywateli Rumunii, którzy przewozili konie. Obcokrajowców...

zobacz więcej

Policja wszczęła też postępowanie zmierzające do wykrycia sprawcy przestępstwa.

Kłusownictwo w naszym regionie to wciąż spory problem, szacujemy to po liczbie wnyków w lasach, które udaje nam się odnaleźć. Każdego roku w województwie udaje się też na szczęście zatrzymać kilku kłusowników – przekazał Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce.

Zobacz także: Zostawili psa w nagrzanym aucie. „Zwierzak był słaby i osowiały” 

Wilki w Puszczy Świętokrzyskiej zostały wytępione w latach 50. ubiegłego wieku. Powróciły na te tereny po ponad 50 latach.

Ile wilków żyje w Puszczy Świętokrzyskiej?


– Silna rodzina zajęła też rozległy kompleks leśny między Daleszycami, a Rakowem i wyprowadzała, co potwierdzili naukowcy, mioty młodych – zaznaczył leśnik.

Populacja wilków w całej Puszczy Świętokrzyskiej szacowana jest na około 60 osobników.

– Wilki to niewątpliwie bardzo cenny przyrodniczo gatunek. Ich obecność świadczy o tym, że lasy w danym regionie są naturalne i w dobrej kondycji. Wilki są też naturalnym regulatorem zwierząt kopytnych – powiedział Kosin.

Wilki są w Polsce objęte ścisłą ochroną gatunkową.

Uwaga drastyczne zdjęcie Długo zastanawialiśmy się czy tą informację publikować... Postanowiliśmy, że podzielimy się z...

Opublikowany przez Nadleśnictwo Daleszyce, Lasy Państwowe Poniedziałek, 18 stycznia 2021


źródło:

Zobacz więcej