RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Małgorzata Gersdorf z koronawirusem. Stosuje lek sprowadzony z Niemiec

Gersdorf przestała pełnić obowiązki I prezes kilka miesięcy temu (fot. PAP/Piotr Nowak)
Gersdorf przestała pełnić obowiązki I prezes kilka miesięcy temu (fot. PAP/Piotr Nowak)

Małgorzata Gersdorf, była I prezes Sądu Najwyższego, jest zakażona koronawirusem. W leczeniu pomaga jej stosowanie amantadyny, którą sprowadziła z Niemiec – poinformował Polsat News.

Potężna odprawa dla Gersdorf. Ile dostała?

Byłej I prezes Sądu Najwyższego Małgorzacie Gersdorf wypłacono 200 327,10 zł brutto odprawy; co miesiąc sędzia dostaje blisko 20 tys. zł –...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Jak podkreślono, lek nie jest dostępny w Polsce, a stosowanie go w leczeniu koronawirusa wzbudza sporo kontrowersji.

– Myślałam, że to zatoki, ale byłam tak słaba, że ja nigdy z tymi zatokami nie miałam takiej słabości. Poszłam zrobić prywatnie test – i się okazało, co się okazało. Pojawiła się ta opcja, ale nie było łatwo, bo to w Polsce niedostępne. Dowiedziałam się od rodziny, od farmaceuty i ten lek mi sprowadzono z Niemiec – powiedziała Polsat News Gersdorf.

– Niewątpliwie lepiej się czuję, to mnie trzyma przy życiu – dodała.

Czym jest amantadyna?


Amantadyna to lek stosowany w leczeniu schorzeń neurologicznych. Oficjalnie jest wykorzystywana w leczeniu choroby Parkinsona, stwardnienia rozsianego i ostrego uszkodzenia mózgu. Jednak wykazuje także działanie przeciwwirusowe i może hamować zakażanie komórek układu oddechowego.

Nie ma na dziś badań klinicznych na szeroką skalę, której potwierdziłyby z jednej strony skuteczność amantadyny w leczeniu COVID-19, a z drugiej strony – bezpieczeństwo takiej terapii – argumentował rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. – My jako Ministerstwo Zdrowia nie możemy rekomendować terapii, które nie są przetestowane – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej