RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Potężny pożar muzeum w Alpach. Spłonęło kilkaset unikatowych pojazdów [WIDEO]

Żaden eksponat nie przetrwał pożaru (fot. Feuerwehr Langenfeld)
Żaden eksponat nie przetrwał pożaru (fot. Feuerwehr Langenfeld)

Jedno z najważniejszych na świecie muzeów poświęconych motoryzacji, Top Mountain Motorcycle Museum, spłonęło. Nie uratował się żaden z ponad 250 samochodów, motocykli i motorowerów.

Matka z dzieckiem błagała o ratunek na Twitterze. Nie żyje osiem osób

Nie żyje sześcioletnie dziecko i jego matka, która w mediach społecznościowych apelowała o pomoc podczas pożaru dziewięciopiętrowego budynku w...

zobacz więcej

Około godz. 4.40 rano w muzeum włączył się alarm przeciwpożarowy; do przybycia strażaków drewniany budynek muzeum był już w płomieniach – informują lokalne media.

Pożar w Top Mountain Motorcycle Museum


W akcji gaszenia pożaru brało udział 60 strażaków; głównie ograniczali jego rozprzestrzenienie na sąsiednie budynki. Drewnianego muzeum nie udało się uratować.

Podczas pożaru nikt nie zginął. Nie ma jeszcze informacji, co było jego przyczyną.


Historia motoryzacji w niezwykłym miejscu


Muzeum Motocykli Top Mountain Crosspoint położone u podnóża austriackiej strony przełęczy Timmelsjoch w pobliżu granicy Austrii i Włoch zostało otwarte w 2016 r. przez braci bliźniaków Albana i Attilę Scheiberów, wielbicieli motoryzacji.

Zobacz także: Były naczelnik GOPR o „morsowaniu w górach”

Pożar szpitala. Nie żyje 10 noworodków

Dziesięcioro noworodków zginęło w pożarze szpitala w stanie Maharaszta w zachodnich Indiach – podaje agencja Reutera. Siedmioro dzieci udało się...

zobacz więcej

W muzeum, na powierzchni 3 tyd. metrów kwadratowych było wyeksponowanych około 230 klasycznych, głównie europejskich motocykli, takich jak Sunbeam, Brough Superior i Zundapp, a także mniejsza kolekcja zabytkowych samochodów, w tym Porsche i Ferrari.

Był tam także unikat z 1905 r. – motorower firmy Laurin&Klement, z której wywodzi się Skoda, oraz Brough Superior z 1939 r.

W kolekcji znajdowały się też zabytkowe amerykańskie motocykle Harley-Davidson, Indian, a nawet Flying Merkel.

źródło:
Zobacz więcej