RAPORT

Pogarda

Zdobywczyni Grammy i Oscara zaśpiewa hymn na zaprzysiężeniu Bidena

„The Star-Spangled Banner” wykona zdobywczyni Grammy i Oscara Lady Gaga (fot. Drew Angerer/Getty Images)
„The Star-Spangled Banner” wykona zdobywczyni Grammy i Oscara Lady Gaga (fot. Drew Angerer/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Lady Gaga, Jennifer Lopez i Tom Hanks znajdą się wśród gwiazd, które uświetnią przejęcie władzy przez prezydenta Joego Bidena. Podczas ceremonii zaprzysiężenia na Kapitolu hymn narodowy „The Star-Spangled Banner” wykona zdobywczyni Grammy i Oscara Lady Gaga.

Biden: Nie boję się inauguracji przed Kapitolem

Po wtargnięciu do Kongresu zwolenników ustępującego prezydenta USA Donalda Trumpa prezydent elekt Joe Biden oświadczył, że nie boi się...

zobacz więcej

W środę po zaprzysiężeniu Bidena i wizycie na Cmentarzu Narodowym w Arlington, w której wezmą udział politycy, artyści i przedstawiciele z wszystkich 50 stanów i kilku terytoriów USA wirtualną „Parade Across America” (parada przez Amerykę) poprowadzi Tony Goldwyn, który wcielił sią w rolę prezydenta USA Fitzgeralda Granta w filmie „Skandal”. Wystąpią także komik Jon Stewart i piosenkarka i aktorka Andra Day.

Jak zauważył dziennik „Wall Street Journal”, ceremonia zaprzysiężenia, która zwykle odbywa się około południa, będzie emitowana w wielu głównych amerykańskich stacjach telewizyjnych. Bezpłatną transmisję wydarzenia zapewniają także internetowe serwisy jak Peacock.

Lista gwiazd jest długa


„Inauguracja prezydencka to zazwyczaj wielki dzień parad, balów i ceremonii, w których uczestniczą tysiące ludzi i czołowych przedstawicieli amerykańskiego rządu. Biorąc jednak pod uwagę obawy związane z pandemią, komitet inauguracyjny zachęca Amerykanów, by nie podróżowali do Waszyngtonu na 59. inaugurację. W związku z tym wiele towarzyszących wydarzeń będzie miało charakter wirtualny” – podkreśla „WSJ”. Inauguracje zazwyczaj obejmują występy muzyków i wykonawców najwyższej klasy. W tegorocznym programie zapowiedziani są m.in. także Bruce Springsteen, Foo Fighters, Jon Bon Jovi, Demi Lovato, Justin Timberlake i Garth Brooks. Swoje utwory czytać będzie Amanda Gorman, pierwsza krajowa laureatka poezji młodzieżowej.

Wybory prezydenckie w USA. Ile zarabia prezydent Stanów Zjednoczonych?

Zbliża się termin wyborów prezydenckich w USA. Co wiąże się z pełnieniem najważniejszej funkcji w tym państwie?

zobacz więcej

O godz. 20.30 lokalnego czasu (w czwartek 1.30 polskiego czasu) rozpocznie się 90-minutowy program telewizyjny „Celebrating America”, prowadzony przez Toma Hanksa. Prezydencki Komitet Inauguracyjny (PIC) zapowiedział, że program obejmie także wypowiedzi Bidena i wiceprezydent Kamali Harris.

„Inauguracja stwarza wyjątkową okazję do zwrócenia uwagi na odporność i ducha zjednoczonej Ameryki. W minionym roku byliśmy świadkami niezliczonych bohaterów, którzy wkroczyli na pierwszą linię frontu i służyli swoim rodakom w Ameryce, więc opowiadamy ich historie, (…) świętujemy to, co najlepsze w naszym kraju i jego mieszkańcach” – głosi oświadczenie dyrektora generalnego PIC Tony Allena.

Występy muzyczne i innych celebrytów od dawna są częścią uroczystości z okazji prezydenckiej inauguracji. Przed czterema laty po przejęciu władzy przez Donalda Trumpa wystąpili m.in. Jon Voight, Antonio Sabato Jr. oraz Stephen Baldwin.

Gwiazdy na każdym zaprzysiężeniu


Pierwsza
inauguracja Baracka Obamy, w 2009 r., przyciągnęła Arethę Franklin, kwartet z udziałem Yo-Yo Ma, Itzhaka Perlmana. W cztery lata później „The Star-Spangled Banner” zaśpiewała Beyoncé.

Bill Clinton zapewnił sobie udział Michaela Jacksona, Arethy Franklin, Barbry Streisand, Eltona Johna i Fleetwood Mac. Inaugurację Ronalda Reagana wzbogacili The Beach Boys. James Brown wystąpił podczas uroczystości przejmowania władzy przez Richarda Nixona.

Prawdziwa plejada gwiazd pojawiła się na inauguracji prezydentury Johna F. Kennedy'ego w 1961 r. Byli wśród nich: Nat King Cole, Harry Belafonte, Tony Curtis, Bette Davis, Ella Fitzgerald i Sidney Poitier. Rolę mistrza ceremonii pełnił Frank Sinatra.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej