RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tajemnicze zielone światło na niebie. Zadrżały szyby [WIDEO]

Najpewniej doszło do eksplozji meteorytu (fot. NASA/zdjęcie ilustracyjne)
Najpewniej doszło do eksplozji meteorytu (fot. NASA/zdjęcie ilustracyjne)

Obiekt, który wybuchł w nocy z niedzieli na poniedziałek nad północno-zachodnią granicą Hiszpanii i Portugalii, mógł być dużym meteorytem, a nawet fragmentem komety – twierdzą astrofizycy i amatorzy astronomii.

Tak umiera galaktyka. Astronomowie odkryli wyjątkowy układ

Znajdujący się na płaskowyżu Chajnantor w Chilijskich Andach teleskop ALMA (Atacama Large Millimeter Array) zaobserwował wyjątkową galaktykę....

zobacz więcej

Świadkowie eksplozji, która najlepiej była widziana nad hiszpańskimi prowincjami Pontevedra i Lugo, twierdzą, że wybuchowi towarzyszył silny hałas, a także nietypowy, zielony kolor błysku.

Według portalu „El Progreso” do eksplozji nad północno-zachodnią częścią Półwyspu Iberyjskiego doszło o godz. 1.10 w poniedziałek, a prawdopodobny meteoryt rozbił się na wiele drobnych kawałków przed upadkiem na Ziemię.

W ocenie astrofizyka Ramona Allera z uniwersytetu w Santiago de Compostela (USC) obiekt, który wybuchł nad regionem Galicji, był „kosmicznym kamieniem”, który uległ rozpadowi po wejściu w atmosferę. Ekspert potwierdził, że w wielu domach z powodu siły eksplozji „zadrżały szyby w oknach”.Aller wskazał, że prawdopodobnym miejscem upadku fragmentów meteorytu była prowincja Leon, na północnym zachodzie Hiszpanii.

Z kolei według źródeł, na które powołuje się agencja Europa Press, eksplozja zarejestrowana przez obserwatoria astronomiczne oddalone od miejsca zdarzenia o ponad 500 kilometrów, mogła być wybuchem „skały kosmicznej”, która oderwała się od jednej z komet.

Ostatnim dużym fenomenem nad iberyjskim niebem była listopadowa eksplozja meteorytu, który spadł na terenie dystryktu Evora, we wschodniej Portugalii. Pędzący z prędkością 227 tysięcy kmgodz. obiekt również widziany był w różnych częściach Półwyspu Iberyjskiego.

Czytaj także: Lecąca świetlista kula i huk – spektakularny lot meteorytu nad Europą [WIDEO]

źródło:

Zobacz więcej