RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kontrole warszawskich taksówek. Nieprawidłowości w ponad 40 proc. przypadków

W 2020 roku po ulicach w Warszawie jeździło ponad 17 tys. taksówek (fot. Shutterstock/Steve Allen)
W 2020 roku po ulicach w Warszawie jeździło ponad 17 tys. taksówek (fot. Shutterstock/Steve Allen)

Stołeczny ratusz przedstawił w poniedziałek wyniki kontroli taksówek i przewozu osób w 2020 roku. W 40 proc. przypadków stwierdzono nieprawidłowości, m.in. zatrzymane zostały 52 dowody rejestracyjne i nałożono 479 mandatów karnych na łączną kwotę ponad 322 tys. zł.

Taksówkarz hejtem o Smoleńsku zaatakował szefa PiS. Oświadczenie korporacji

„Jarek czemu nie poleciałeś z bratem?”– taki napis zawisł na tylnej szybie jednej ze szczecińskich taksówek. Obok naklejki kierowca przyczepił też...

zobacz więcej

W 2020 roku po ulicach w Warszawie jeździło ponad 17 tys. taksówek – podali urzędnicy. Jak dodano, kontrolowali przewoźników wspólnie z policją, Urzędem Celno-Skarbowym, Inspekcją Transportu Drogowego i Strażą Graniczną. Stwierdzono nieprawidłowości w ponad 40 proc. przypadków. „Efektem tej współpracy było przeprowadzenie 1207 czynności sprawdzająco-kontrolnych, które w 502 przypadkach zakończyły się stwierdzeniem nieprawidłowości” – podał ratusz.

Naruszenia przewoźników i kary


Do najczęściej występujących naruszeń należały: wykonywanie transportu drogowego osób – bez licencji (187 przypadków) oraz pojazdem niezgłoszonym do licencji (66 przypadków), brak kasy fiskalnej (200 przypadków), brak badań kierowcy (176 przypadków), brak identyfikatora lub nieprawidłowo oznakowany pojazd (147 przypadków).

Koronawirus ogranicza kursy, paczki ratują taksówkarzy

Zamiast pasażerów taksówkarze wożą przesyłki – kiedyś takie usługi stanowiły co setny kurs, dziś bez pasażera jedzie niemal co dziesiąte auto –...

zobacz więcej

„W przypadku 12 cudzoziemców wykonujących przewóz osób pojazdem nieoznakowanym jak taksówka, Straż Graniczna wszczęła procedurę wyjaśniającą w zakresie legalności ich pobytu w Polsce. Szczególnie niepokojący jest fakt ujawnienia wśród kontrolowanych kierowców 5 osób poszukiwanych przez organy ścigania” – podkreślił ratusz.

Nałożono 479 mandatów karnych na łączną kwotę 322 380 zł oraz skierowano 190 wniosków do sądu w związku z odmową przyjęcia mandatu. Dodatkowo ITD prowadzi też postępowania celem nałożenia kar w drodze decyzji administracyjnych. „Co ważne, suma kar pieniężnych nałożonych w związku z nieprawidłowościami stwierdzonymi u tego samego przewoźnika podczas jednej kontroli drogowej nie może przekroczyć 14 tys. zł” – wyjaśnili urzędnicy.

Pogoń OMON-u i pisk opon. Białoruski taksówkarz uratował manifestanta [WIDEO]

Białorusini po niezapowiedzianej inauguracji Aleksandra Łukaszenki zyskali nowy impuls do protestów. Spotkali się jednak z brutalnością milicji,...

zobacz więcej

Obowiązkowe oznakowanie taksówek


Ratusz przypomina, że wsiadając do taksówki należy sprawdzić, czy pojazd posiada lampę na dachu z napisem „TAXI”, wymaganą w przypadku licencjonowanych taksówek. Ponadto wewnątrz pojazdu – w widocznym miejscu, powinien znajdować się identyfikator opatrzony hologramem, zdjęciem kierowcy oraz opisany jego imieniem i nazwiskiem.

Po wykonaniu usługi taksówkarz zobowiązany jest wydać paragon fiskalny zawierający m.in. numer boczny i numer rejestracyjny taksówki. Paragon należy zachować – w przypadku ewentualnych nieprawidłowości jest on podstawą do późniejszych roszczeń. W przypadku podejrzenia, że usługa została wykonana niewłaściwie, pasażer może złożyć zgłoszenie do Urzędu m.st. Warszawy, w tym również za pośrednictwem portalu Warszawa 19115.

źródło:

Zobacz więcej