RAPORT

Wojna na Ukrainie

Amerykanie nałożą nowe sankcje. Chodzi o Nord Stream 2

(fot. REUTERS/Annegret Hilse)
(fot. REUTERS/Annegret Hilse)

Rząd USA nałoży we wtorek sankcje na układający rury podmorskiego bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec rosyjski statek Fortuna oraz na jego armatora, którym jest rosyjska spółka KVT-RUS – podał na swej stronie internetowej niemiecki dziennik ekonomiczny „Handelsblatt”.

„Schroeder może otwarcie mówić to, o czym inni szepczą”

„Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder nie kryje przekonania, że Moskwa ma prawo do agresywnej polityki wobec swoich sąsiadów. To wprost powrót...

zobacz więcej

Według niego, amerykańskie władze poinformowały w poniedziałek o tym zamiarze rząd Niemiec oraz swych pozostałych europejskich partnerów. Jak ocenia gazeta, byłby to pierwszy przypadek nie tylko grożenia przez rząd USA sankcjami wobec Nord Stream 2, ale także faktycznego ich zastosowania. Chodzi tu o przedsięwzięcia, jakie przewiduje zaostrzona niedawno przez Kongres ustawa CAATSA („o przeciwdziałaniu przeciwnikom Ameryki drogą sankcji”).

„Będziemy nadal podejmowali wszystkie konieczne i stosowne kroki w celu udaremnienia Nord Stream 2. Nie komentujemy wprawdzie przyszłych posunięć sankcyjnych, ale pozostajemy z sojusznikami i partnerami w kontakcie w kwestii potencjalnych zagadnień sankcyjnych” – powiedział cytowany przez „Handelsblatt”. rzecznik ambasady USA.

Jak zaznaczył, amerykański rząd ma nadzieję, iż „Niemcy przemyślą swe stanowisko wobec gazociągu Nord Stream 2”, gdyż projekt ten „zagraża żywotnym narodowym interesom bezpieczeństwa naszych europejskich partnerów oraz Stanów Zjednoczonych”.

Niemieckie Ministerstwo Gospodarki potwierdziło, że Niemcy zostały przez Stany Zjednoczone poinformowane o zamiarze nałożenia sankcji na rosyjski statek układający Nord Stream 2. Dodało, że amerykańską notę przyjęło z ubolewaniem.

Miedzy dwoma głównymi obozami politycznymi w USA - Demokratami i Republikanami - istnieje konsens co do tego, iż Nord Stream 2 zwiększyłby energetyczną zależność Europy Zachodniej od Rosji, co oznaczałoby również wzmocnienie pozycji Kremla na arenie międzynarodowej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej