RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koronawirus. Nowe mutacje już także w Czechach i Szwajcarii

Czechy zmagają się z pandemią (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)
Czechy zmagają się z pandemią (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)

Czechy potwierdziły występowanie w tym kraju zakażeń nową, bardziej zaraźliwą, tzw. brytyjską odmianą koronawirusa. Taką informację podała agencja CTK, powołując się na rzeczniczkę Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Klarę Dolakovą. Kilkanaście zakażeń szczepem południowoafrykańskim odnotowano natomiast w luksusowych hotelach w szwajcarskim kurorcie St. Moritz.

Koronawirus w Czechach. Problemy z rejestracją Polaków na szczepienia

Część Polaków mieszkających w Czechach nie może zarejestrować się na szczepienie przeciwko COVID-19. Nie pozwala na to internetowy system...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Według czeskiego ministra zdrowia Jana Blatnego, nawet 10 procent badanych w tym instytucie próbek może wykazywać nową odmianę koronawirusa. Instytut ma przedstawić dokładniejsze informacje w tej sprawie na wtorkowej konferencji prasowej.

Blatny oświadczył, że brytyjska mutacja koronawirusa nie jest bardziej niebezpieczna, ale rozprzestrzenia się o około 40 procent szybciej. Dodał, że dostępne obecnie szczepionki przeciw COVID-19 działają na tę odmianę.

Nową mutację odnotowano również w Szwajcarii. Departament zdrowia kantonu Gryzonia zamknął dwa pięciogwiazdkowe hotele w St. Moritz. Chodzi o słynne obiekty Kempinski i Badrutt's Palace – dowiedział się dziennik „Tagesanzeiger”.

Wariant południowoafrykański


Z oświadczenia departamentu wynika, że kilkanaście osób zostało tam zakażonych nowym szczepem koronawirusa. W odpowiedzi na pytanie tygodnika „Der Spiegel” kanton poinformował, że chodzi o wariant południowoafrykański.

Według władz Gryzonii oba hotele są objęte kwarantanną, a goście i pracownicy mają zostać poddani testom. Departament zdrowia „pilnie” zaleca turystom i mieszkańcom wzięcie w nich udziału. Rząd szwajcarski przedłużył i zaostrzył środki związane z pandemią koronawirusa. Restauracje, obiekty kulturalne i rekreacyjne mają pozostać zamknięte do końca lutego. Szkoły i tereny narciarskie pozostają jednak w dużej mierze otwarte.

Nowe przepisy uzasadniono rozprzestrzenianiem się nowych wariantów wirusa. Minister zdrowia Alain Berset powiedział, że liczba przypadków zakażenia nowym szczepem wirusa podwaja się co tydzień.

Czytaj także: Pompeo zasugerował, że koronawirus „uciekł” z laboratorium w Wuhan

źródło:
Zobacz więcej