RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier Morawiecki: 200 polskich medyków wesprze akcję testów na Słowacji

Polacy mają pomoc na Słowacji już w ten weekend  (fot. Pool/Getty Images)
Polacy mają pomoc na Słowacji już w ten weekend (fot. Pool/Getty Images)

Medycy z Polski mają pomóc w masowych testach na koronawirusa na Słowacji - napisał na swoim Facebooku premier Polski Mateusz Morawiecki. Na propozycję polskiego rządu zareagował słowacki premier. „Mateusz, Dziękuję Ci bardzo w imieniu wszystkich ludzi na Słowacji”.

Zapraszają do domów, przywożą jedzenie. Polacy pomagają kierowcom w Dover

Polscy medycy już pracują w Dover. – Te korki są naprawdę olbrzymie. Tysiące ludzi spędziło tutaj kilka dni, czekając na jakieś rozwiązanie...

zobacz więcej

„200 polskich lekarzy i przedstawicieli służb medycznych pojedzie na Słowację, gdzie pomogą w procesie testów na COVID.  Cieszę się, że możemy pomagać naszym przyjaciołom ze Słowacji i z UE. Bo dobro powraca!”” – napisał na swoim profilu na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. 

„Dużo zdrowia, Polsko!”


Radości z decyzji  polskiego rządu nie krył Igor Matovič premier Słowacji. 

 „Dostałem właśnie propozycję pomocnej ręki w ogólnopolskim badaniu przesiewowym od premiera RP Mateusza Morawieckiego. 200 polskich lekarzy i ratowników medycznych jest już gotowych, aby pomóc w weekend. Mateusz, Dziękuję Ci bardzo w imieniu wszystkich ludzi na Słowacji, którzy uważają Polskę za nie tylko bliźniego, ale i dobrego brata. Dużo zdrowia, Polsko!” – napisał na Facebooku, szef słowackiego rządu.

Pora na „leczenie gospodarki” po epidemii. Premier ogłosił plany rządu

Umowa partnerstwa, czyli ponad 350 mld zł wynegocjowane w Unii Europejskiej, rusza w Polskę – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Ogłosił on...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– Pomoc w akcji ogólnokrajowego testowania na Słowacji jest nie tylko gestem sąsiedzkiej solidarności, ale ma też wymiar praktyczny. Jednym z większych problemów tej operacji jest zapewnienie personelu. Władze słowackie szacowały niedawno liczbę osób potrzebnych do obsługi testów na 4 tys. osób (w tym 2 tys. uczniów i studentów kierunków medycznych), a więc 200-osobowa grupa może poważnie wesprzeć akcję testowania na słowacko-polskim pograniczu – powiedział nam Mateusz Gniazdowski, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.

Słowacja znajduje się obecnie w dużo gorszej sytuacji pandemicznej niż Polska


Dodał, że „Słowacja znajduje się obecnie w dużo gorszej sytuacji pandemicznej niż Polska. Według niektórych statystyk miała nawet na początku roku najwięcej zgonów spowodowanych COVID-19 na 1 mln mieszkańców w świecie. Początkowo Słowacy przechodzili pandemię bardziej łagodnie niż sąsiedzi, ale mniejsza liczba zachorowań i nabytej odporności dzisiaj przełożyła się na opóźnioną ekspansję wirusa”.Zobacz także: Słowacja przez weekend przetestowała dwie trzecie populacji

– Na Słowacji jesienna akcja powszechnego testowania przyczyniła się do wyhamowania fali zakażeń. Premier Matovič ma nadzieję, że także teraz, w zmodyfikowanej formie, akcja przyniesie pozytywne rezultaty. Jesienią w akcji testowania pomagali Słowakom Węgrzy i Austriacy. Warto też pamiętać, że walka z pandemią na pograniczu to nie tylko pomoc sąsiedzka, ale także troska o bezpieczeństwo własnych obywateli – podkreślił Mateusz Gniazdowski.

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej