RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W tym tygodniu będą kolejne transfery do Polski 2050. „Szalupa ratunkowa PO” [WIDEO]

Po transferze senatora Jacka Burego z KO do Polski 2050 ugrupowanie Szymona Hołowni zapowiada kolejne przejścia. – Co kilka lat w Polsce powstaje taki nowy ruch, który ma odwoływać się do podobnych haseł. Przyjazne, nowoczesne państwo, reformy, wolność gospodarcza. Był Palikot, Petru, a teraz Hołownia. To być może szalupa ratunkowa, dla tych, którzy chcą z PO się ewakuować, bo ten statek tonie coraz szybciej. PO i Szymon Hołownia to jedno i to samo – powiedział tvp.info Adam Andruszkiewicz, minister w kancelarii premiera.

Hołownia: Jacek Bury będzie reprezentował Polskę 2050

Senator Jacek Bury występuje z klubu KO i będzie reprezentował ruch Polska 2050 – oświadczył lider ruchu Szymon Hołownia. Jak dodał, Bury jest...

zobacz więcej

Jacek Bury z Polski 2050: Chcemy, aby Polska stała się krajem bardziej przyjaznym


„W Czym lepszy jest Szymon od Platformy? Każdy z nas powinien sobie zadać to pytanie i próbować na nie odpowiedzieć. Dla mnie jest to przede wszystkim różnica jakościowa. Ja się cieszę się, że z Szymonem możemy podejmować konstruktywną pracę w kierunku zmieniania Polski. Nie boimy się podejmować trudnych tematów. Chcemy poprawić jakość życia publicznego. Chcemy, aby Polska stała się krajem bardziej przyjaznym” – tłumaczył powody swojego przejścia z Koalicji Obywatelskiej do Polski 2050 Szymona Hołowni senator Jacek Bury. Od parlamentarnej komisji „Przyjazne państwo”, która miała deregulować gospodarkę i ułatwiać życie przedsiębiorcom, rozpoczęła się kariera polityczna Janusza Palikota . Po porażce Ruchu Palikota były polityk wraz z showmanem TVN Kubą Wojewódzkim założyli spółkę „Przyjazne państwo”, która produkuje m.in. napoje alkoholowe i bezalkoholowe z ekstraktem z konopi siewnych.

Zobacz także: Lewicowy Hołownia? „Jego były szef Palikot skończył na politycznym śmietniku” [WIDEO]

Hanna Gill-Piątek z Polski 2050: To nie koniec niespodzianek w tym tygodniu


Hołownia zresztą był w 2005 roku w pewnym sensie podwładnym Palikota. Pełnił bowiem funkcję zastępcy redaktora naczelnego katolicko-społecznego tygodnika „Ozon”, w który zainwestował Palikot. Posłowie PO przechodzili już w przeszłości do Ruchu Palikota i Nowoczesnej, kiedy poparcie tych ugrupowań było wysokie. Był nawet okres, kiedy formacja Ryszarda Petru wyprzedzała PO. Obecnie podobna sytuacja ma miejsce z ruchem Polska 2050, który w sondażu CBOS może liczyć na 18 proc. poparcia, a Koalicja Obywatelska 14 proc. Czym zabiegający o „przyjazne państwo” ruch Polska 2050 różni się od Ruchu Palikota, Nowoczesnej, Platformy Obywatelskiej”? – Trudno mi odpowiadać na takie pytania z tezą, że jeżeli jakieś słowo jest podobne, to my jesteśmy również podobni. My jesteśmy po prostu pracowici – odpowiedziała Hanna Gill-Piątek, posłanka Polski 2050. Wkrótce jej ugrupowanie mają zasilić inni parlamentarzyści opozycji. – To nie jest koniec niespodzianek na ten tydzień, jeżeli chodzi o parlament. Będziemy raczej podgrzewać atmosferę. Bardzo się cieszę, że pan senator Bury dołączył do nas, ponieważ mamy teraz w dwóch izbach reprezentację. Co prawda dwuosobową, ale ta reprezentacja Polski 2050 w parlamencie będzie się rozszerzać – zapowiedziała Gill-Piątek.

Paweł Poncyljusz z KO: Nie sądzę, żeby doszło do rozłamu w PO


– Dla mnie to odejście senatora Burego jest trochę smutne. Na pewno Polska 2050 jako projekt nowy przypomina trochę projekt Ryszarda Petru, Janusza Palikota czy Pawła Kukiza. Trzeba też jego dołączać do katalogu nowych projektów, które osiągnęły sukces. Różnica jest taka, że powstawały kilka miesięcy, niespełna rok przed wyborami. Tu mamy sytuację, że Szymon Hołownia ma bardzo długi czas bez żadnych wydarzeń politycznych, więc będzie mu o wiele trudniej – stwierdził poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Poncyljusz. Poseł Poncyljusz jest członkiem Parlamentarnego Zespołu ds. Naprawy Rzeczypospolitej. W jego skład wchodzi 24 posłów i 9 senatorów, którzy jak wynika z nieoficjalnych informacji krytycznie patrzą na rządy Borysa Budki, Cezarego Tomczyka i Rafała Trzaskowskiego w Platformie Obywatelskiej. Bliżej im do byłego szefa PO Grzegorza Schetyny. Czy w partii może dojść do rozłamu? – Nie sądzę, żeby doszło do jakiegokolwiek rozłamu w Platformie Obywatelskiej, ale od wielu miesięcy próbowano tworzyć taki wizerunek PO, że PO nie toczy żadnej debaty programowej, tylko zajmuje się narzekaniem na rządzących. To jest dowód na to, że życie wewnątrz PO jest dynamiczne i są różne grupy posłów, które chcą rozmawiać – tłumaczył Poncyljusz.

Sondaż: PiS zwiększa przewagę. KO spada z drugiego miejsca, co zamiast niej?

Zjednoczona Prawica może liczyć na poparcie na poziomie 35,2 proc. – wynika z najnowszego sondażu CBOS, dot. preferencji partyjnych. Drugie miejsce...

zobacz więcej

Jan Mosiński z PiS: PO nie może dogadać się co do deklaracji ideowej


– W tym zespole, który ma przygotować program ideowy PO, jest spora grupa ludzi Grzegorza Schetyny. To może spowodować, że będzie on miał wpływ na ten program, a to z kolei nie spodoba się zapewne liderowi PO Borysowi Budce. Finał może być taki, że program nie ujrzy szybko światła dziennego. Przełożenie obchodów rocznicowych PO na kwiecień pokazuje, że problemem nie jest koronawirus, tylko właśnie różnice co do tej deklaracji ideowej– ocenił poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Mosiński.

Zobacz także: Tomczyk marzy o powrocie Tuska: „Jego rola może być ogromna”

Andrzej Szejna z SLD: KO, PO, Nowoczesna i Polska 2050 niczym się nie różnią


– Wydaje mi się, że Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska, Nowoczesna czy ruch Szymona Hołowni to są partie, które niczym się od siebie nie różnią programowo. Tam bardzo łatwo dochodzi do transferów politycznych. Czy trend się utrzyma? To będzie zależało od tego, ile tego samego elektoratu będzie chciało zagłosować na Hołownię, a ile na Budkę i Trzaskowskiego. PO idzie w innym kursie niż Lewica. My idziemy w kursie łączenia, budowania programu i tytanicznej pracy z wyborcami od podstaw. W PO jest w dalszym ciągu walka o przywództwo między różnymi ośrodkami władzy. Wielu bardzo mądrych polityków PO nie zauważyło, że to ugrupowanie przegrało wybory i nie jest już wiarygodnym liderem opozycji– argumentował poseł Lewicy Andrzej Szejna.

Tomasz Rzymkowski z PiS: Był Palikot, Petru, teraz jest Hołownia i Kobosko


– Był Janusz Palikot, był Ryszard Petru, teraz jest Szymon Hołownia i Michał Kobosko. Nie wydaje mi się, aby ta inicjatywa polityczna przetrwała. Teraz jednak upokarza Platformę Obywatelską i Koalicję Obywatelską, skoro w sondażach CBOS-u przeskoczył dotychczas największą siłę opozycyjną w Polsce. Szymon Hołownia i Michał Kobosko budują taki bardzo eklektyczny ruch polityczny. Pan Szymon, który wierzy, że po śmierci będą nas sądziły przed trybunałem boskim karpie, które jemy w Wigilię, jest wielkim miłośnikiem zwierzątek wszelkiej maści. Senator Jacek Bury był wielkim przeciwnikiem ustawy „piątka dla zwierząt” – mówił poseł PiS Tomasz Rzymkowski.

źródło:
Zobacz więcej