RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nauczyciele, którzy wrócili do szkół ponownie przejdą testy. MEN: To niewykluczone

Testowanie nauczycieli klas I-III szkół podstawowych na obecność SARS-CoV-2 w Poznaniu (fot. PAP/J.Kaczmarczyk)
Testowanie nauczycieli klas I-III szkół podstawowych na obecność SARS-CoV-2 w Poznaniu (fot. PAP/J.Kaczmarczyk)

Polski rząd rozważa przeprowadzenie kolejnych testów na obecność SARS-CoV-2 u nauczycieli. Poinformowało o tym w poniedziałek Ministerstwo Edukacji i Nauki. Pierwsze badania przesiewowe u pracowników szkół przeprowadzono od 11 do 15 stycznia. Poprzedziły one powrót uczniów klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych do nauki stacjonarnej.

Najmłodsze dzieci wracają do szkół. „Nie najlepiej znoszą naukę na odległość”

Powrót do szkół uczniów klas 1-3 to odpowiedź na wiele sygnałów mówiących o tym, że najmłodsze dzieci nie najlepiej znoszą naukę na odległość –...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

„Nie wykluczamy powtórzenia testów u nauczycieli, którzy wrócili do szkoły. To decyzja wirusologów i epidemiologów. Chciałbym, żeby nauczyciele byli badani często, jeśli tylko będą chcieli. Widać, że akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz i Głównego Inspektoratu Sanitarnego cieszyła się dużym zainteresowaniem” – oznajmił szef resortu Przemysław Czarnek.

Nauczyciele z pozytywnym wynikiem testów


– Z danych przekazanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego wynika, że podczas całej akcji testowania nauczycieli i pracowników administracyjnych szkół na obecność koronawirusa (od 11 do 17 stycznia) wymazy pobrano od ponad 136 tys. osób. Wyniki otrzymało około 134 tys. z nich. Pozytywny test na obecność koronawirusa dotyczył 2591 osób tj. 2 proc. wszystkich wyników badań – poinformowała rzeczniczka prasowa MEiN Anna Ostrowska.

Badania były dobrowolne i bezpłatne. Mogli się na nie zgłosić nauczyciele oraz pracownicy niepedagogiczni szkoły: obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający i personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły.

Osoby, które otrzymały pozytywny wynik testu na obecność SARS-Cov-2, muszą poddać się obowiązkowej 10-dniowej izolacji domowej (w przypadku braku objawów) oraz skontaktować się telefonicznie z lekarzem POZ.

źródło:
Zobacz więcej