RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Paryski Marsz dla Życia. „Nigdy dotąd życie nienarodzonych nie było aż tak zagrożone”

Ulicami Paryża przeszedł Marsz dla Życia (fot. Julien Mattia/Anadolu Agency/Getty Images)
Ulicami Paryża przeszedł Marsz dla Życia (fot. Julien Mattia/Anadolu Agency/Getty Images)

Ulicami Paryża przeszedł wczoraj doroczny Marsz dla Życia. Tym razem ze względu na pandemię liczba uczestników była z góry ograniczona. Wzięło w nim udział 5 tys. osób. Kolejnych 10 tys. łączyło się za pośrednictwem internetu. W tym roku sprzeciw wywołał nowy projekt prawa o bioetyce, który od jutra będzie przedmiotem obrad w Senacie.

Aborcja do 14. tygodnia ciąży i likwidacja klauzuli sumienia. Protesty we Francji

We Francji stowarzyszenia pro-life protestują przeciwko projektowi ustawy, dotyczącego aborcji, wstępnie przyjętego wczoraj przez komisję...

zobacz więcej

Uchwalone w październiku ubiegłego roku przez niższą izbę parlamentu prawo, przewiduje poważne zmiany w odniesieniu do ochrony życia. Udostępnia ono zapłodnienie in vitro parom lesbijskim i samotnym kobietom, przesuwa także granice aborcji na życzenie z 12. na 14. tydzień ciąży.Przewiduje możliwość późnych aborcji, aż do końca ciąży, w wypadku problemów psycho-społecznych matki, znosząc zarazem klauzulę sumienia dla personelu medycznego.

Szczególna mobilizacja środowisk pro-life


Nigdy dotąd życie nienarodzonych nie było we Francji aż tak bardzo zagrożone – uważają organizatorzy Marszu dla Życia. Stąd nastąpiła szczególna mobilizacja środowisk pro-life, pomimo pandemicznych obostrzeń.

Zobacz także: Aborcja na życzenie w Argentynie. Trwają protesty

Wiele osobistości, nie mogąc wziąć udział w tym wydarzeniu, nadesłało organizatorom swoje przesłanie. Uczynił tak między innymi nuncjusz apostolski w Paryżu abp Celestino Migliore oraz przewodniczący episkopatu Francji Abp Éric de Moulins-Beaufort . Biskupów na Marszu reprezentował metropolita Rouen abp Dominique Lebrun.

„The Economist”: Dobra strona pandemii – więcej wczesnej aborcji w domu

„Dla większości kobiet decydujących jak i kiedy urodzić, COVID-19 jest koszmarem” – zauważa w artykule opublikowanym na łamach tygodnika „The...

zobacz więcej

Płód żyje własnym życiem


Spośród przesłań, które napłynęły do uczestników Marszu, szczególnie mocno wybrzmiały słowa prof. Rémiego Brague'a, laureata Nagrody Ratzingera. Przypomniał on, że w sprawie aborcji nie możemy już jak w średniowieczu wymawiać się niewiedzą. Nauka potwierdza bowiem, że zapłodniona komórka jajowa jest już odrębną istotą ludzką, a płód żyje własnym życiem, reagując na wszystko, co robi i odczuwa matka.

„Obrona życia jest dziś zarazem obroną nauki”


„Obrona życia jest dziś zarazem obroną nauki przed nową formą obskurantyzmu. Postępowość jest nie tam, gdzie się nam wmawia” – napisał prof. Brague do uczestników francuskiego Marszu dla Życia.

Obrońcy życia przypominają, że liczba aborcji we Francji stale rośnie. Według oficjalnych danych w 2019 r. uśmiercono 232 244 nienarodzonych dzieci. To ponad dwa razy więcej niż w Niemczech czy we Włoszech.

źródło:
Zobacz więcej