RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sąd zdecydował, do kiedy Nawalny zostanie w areszcie. W PE pilna debata nt. Rosji

Aleksiej Nawalny (fot. PAP/EPA/KIRA YARMYSH)
Aleksiej Nawalny (fot. PAP/EPA/KIRA YARMYSH)

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny pozostanie w areszcie do 15 lutego – zdecydował w poniedziałek sąd. Posiedzenie odbyło się na komisariacie policji w Chimkach pod Moskwą, gdzie Nawalnego przewieziono po aresztowaniu w niedzielę na lotnisku Szeremietiewo. Tymczasem według ustaleń korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej we wtorek w Parlamencie Europejskim ma się odbyć pilna debata na temat Rosji.

Tusk pisze o solidarności z Nawalnym. Internauci: Działania zamiast słów

Nie złamali Nawalnego za pomocą trucizny, nie złamią go więzieniem. Niech nasza solidarność będzie jego siłą – napisał na Twitterze przewodniczący...

zobacz więcej

O decyzji sądu poinformował adwokat opozycjonisty Wadim Kobziew.

O umieszczenie Nawalnego w areszcie wnioskowała Federalna Służba Więzienna (FSIN). Chce ona, by Nawalny pozostał w areszcie śledczym do czasu, gdy rozpatrzony zostanie jej wniosek o zamianę wydanego wobec niego w 2014 r. wyroku w zawieszeniu na bezwzględne wykonanie kary, czyli pozbawienie wolności. Według mediów sąd zajmie się tym wnioskiem 29 stycznia.

Nawalny został w 2014 r. skazany na 3,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat za domniemaną defraudację funduszy firmy Yves Rocher. W tym procesie współoskarżonym był jego brat Oleg Nawalny, któremu sąd nie zawiesił wykonania kary i który odbył wyrok w kolonii karnej.

Czytaj także: Szefowa KE wezwała władze Rosji do uwolnienia Nawalnego

We wtorek ma się odbyć w PE debata nt. Rosji po aresztowaniu opozycjonisty. – Oficjalnie ma o tym poinformować przewodniczący PE David Sassoli, który po 17 otworzy czterodniową sesję plenarną w Brukseli. Program sesji został uzgodniony pod koniec ubiegłego tygodnia, ale można go jeszcze zmienić, jeśli będzie wola większości – informuje korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

źródło:
Zobacz więcej