RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dworczyk: Wydłużamy szczepienia grupy „0” [WIDEO]

W związku z decyzją firmy Pfizer dot. tymczasowej redukcji dostaw szczepionek, harmonogram szczepień uległ zmianom. – Mamy zabezpieczone dawki dla wszystkich pacjentów, którzy otrzymali pierwsze szczepienie. Te wszystkie osoby mają gwarancję otrzymania drugiego szczepienia – powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że szczepienia dla seniorów rozpoczną się zgodnie z planem, czyli 25 stycznia.

Kolejne szczepionki Pfizera w Polsce. „Co najmniej o połowę mniej, niż zapowiadali”

W Warszawie wylądował kolejny samolot ze szczepionkami firmy Pfizer. – Na podstawie liczby kartonów można szacować, że szczepionek jest co najmniej...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

W poniedziałek Michał Dworczyk był pytany w radiu RMF FM, czy rząd mógłby kupić szczepionki dodatkowo, poza przysługującymi Polsce w ramach umowy unijnej. Odparł, że teoretycznie moglibyśmy, ale byłoby to złamaniem umowy, która została podpisana przez Komisję Europejską.

Szef KPRM przyznał, że rząd analizuje możliwość zakupu szczepionek na COVID-19 poza Unią Europejską. Jak ocenił, kraje spoza UE lepiej wynegocjowały umowy na zakup szczepionek.

Czytaj także: Polska ma „jeden z najniższych” współczynników utylizowanych szczepionek w Europie

– Jesteśmy zmuszeni nieco wydłużyć szczepienia grupy „zero”. Wiąże się to właśnie ze zmniejszaniem dostarczanych dawek przez firmę Pfizer. Dzisiaj do Polski zamiast 360 tys. przyleciało 176 tys. dawek. W kolejnych tygodniach to będzie nie 360 tys., a 296 tys., potem nieco więcej – powiedział Dworczyk na poniedziałkowej konferencji prasowej.

Szef KPRM dodał, że wzrost liczby szczepionek ma nastąpić w połowie lutego. Zaznaczył, że wszystko to powoduje, że zamiast 360 tys. osób z grupy „zero”, które były planowane do zaszczepienia w tym tygodniu, będzie można zaszczepić ok. 130 tys.

źródło:
Zobacz więcej