RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jerzy Brzęczek nie jest już selekcjonerem reprezentacji Polski

Jerzy Brzęczek przestał pełnić obowiązki selekcjonera reprezentacji Polski – poinformował PZPN.

Brzęczek o Lewandowskim: To było niefortunne

Reprezentacja Polski rozegra w środę mecz Ligi Narodów z Holandią. Po niedzielnym spotkaniu z Włochami nastroje wokół są jest fatalne. Selekcjoner...

zobacz więcej

49-letni Brzęczek prowadził drużynę narodową od lipca 2018 roku, kiedy po nieudanym występie w mistrzostwach świata w Rosji zastąpił Adama Nawałkę.

Chciałbym podziękować trenerowi Brzęczkowi za dotychczasową pracę z naszą kadrą narodową – przekazał prezes PZPN Zbigniew Boniek.

Na kadencję Brzęczka, byłego kapitana reprezentacji, wicemistrz olimpijskiego z Barcelony, złożyło się 24 mecze. Biało-czerwoni odnieśli w nich 12 zwycięstw, pięć razy zremisowali i doznali siedmiu porażek. Bilans bramek: 36-20 na ich korzyść.

Jesienią 2019 roku polski zespół wywalczył awans do mistrzostw Europy, wygrywając grupę eliminacyjną, w której wygrał osiem spotkań, jedno zremisował i doznał jednej porażki. Turniej finałowy ze względu na pandemię koronawirusa został jednak przełożony z lata 2020 na 2021 rok. Rywalami grupowymi biało-czerwonych będą Słowacja, Hiszpania i Szwecja.

Gorzej wiodło się Polakom pod wodzą Brzęczka w Lidze Narodów. W pierwszej edycji zajęli ostatnie miejsce w grupie za Portugalią i Włochami, ale nie opuścili najwyższej dywizji wskutek reformy rozgrywek. W drugiej edycji dwukrotnie pokonali Bośnię i Hercegowinę, raz zremisowali z Włochami oraz doznali porażki z Italią, a także dwukrotnie ulegli Holandii.

Zanim latem dojdzie do ME w marcu mają się rozpocząć kwalifikacje mistrzostw świata. Polacy zagrają wtedy na wyjeździe z Węgrami i Anglią oraz podejmą w Warszawie Andorę. W maju 2020 roku PZPN przedłużył kontrakt z Brzęczkiem do końca 2021 roku, czyli do zakończeniu eliminacji do mundialu 2022 w Katarze.

źródło:
Zobacz więcej