RAPORT

Pogarda

IMGW apeluje. „Dbajmy o zwierzęta w czasie mrozów”

Od kilku dni w Polsce utrzymują się bardzo niskie temperatury (fot. Shutterstock/N K)
Od kilku dni w Polsce utrzymują się bardzo niskie temperatury (fot. Shutterstock/N K)

Najnowsze

Popularne

Od kilku dni w Polsce utrzymują się bardzo niskie temperatury, w niektórych miejscach sięgające nawet –30 st. Takie warunki są niebezpieczne dla życia. W związku z tym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej apeluje o szczególne dbanie o zwierzęta w tym czasie.

Lawinowa trójka i dwójka na górskich szlakach.  Powodem obfite opady śniegu

Ratownicy TOPR i Grupy Beskidzkiej GOPR ostrzegli przed niekorzystnymi warunkami do poruszania się po górskich szlakach. Trzeci stopień zagrożenia...

zobacz więcej

IMGW wskazało, że docierają do nich sygnały o wielu tragicznych śmierciach zwierząt, w tym gospodarczych.

W związku z tym instytut poprosił o zabezpieczenie inwentarza poprzez zapewnienie im ciepłego schronienia oraz interweniowanie, kiedy się widzi zagrożenie.

„W Polsce wciąż wiele zwierząt utrzymywanych jest w niewłaściwych warunkach i co roku organizacje ochrony zwierząt biorą udział w wielu interwencjach z powodu niezapewnienia zwierzętom przez ich opiekunów odpowiedniego zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi, zagrażającymi ich zdrowiu bądź życiu, co samo w sobie jest przestępstwem, zgodnie z obowiązującą ustawą o ochronie zwierząt” – podkreśliło IMGW w komunikacie.

Zobacz także: Chrońmy łapki naszych pupili przed mrozem i solą 

Jak dodano, szczególnie narażone są zwierzęta domowe, czyli m.in. psy, które mieszkają w kojcach lub przebywają na uwięzi oraz koty bezdomne i wolnożyjące.

Według prognoz IMGW w poniedziałek zachmurzenie jest umiarkowane i duże z rozpogodzeniami, szczególnie na wschodzie. Miejscami mogą występować opady śniegu, zwłaszcza w drugiej połowie dnia na zachodzie kraju. Pod wieczór na krańcach zachodnich możliwy jest również deszcz ze śniegiem. Od -14 st. na północnym wschodzie, około -10 centrum, do 0 st. na krańcach zachodnich.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej