RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kolejna awaria w Warszawie. Gdzie nie będzie ciepła?

Dziś bez ciepła ma być ponad 40 budynków na Mokotowie (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Dziś bez ciepła ma być ponad 40 budynków na Mokotowie (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

W Warszawie doszło do kolejnej awarii ciepłowniczej. Bez dostaw ciepła i ciepłej wody od południa będzie ponad 40 budynków na Mokotowie.

Kolejna awaria sieci ciepłowniczej w stolicy. Kilka ulic na Ursynowie do jutra bez ciepła

zobacz więcej

Jak mówiła Polskiemu Radiu rzeczniczka komunikacji w firmie Veolia Energia Aleksandra Żurada do awarii doszło w okolicach ulicy Tynieckiej na Mokotowie. W nocy na miejsce przyjechali pracownicy spółki.

– Nie chcieliśmy wyłączać klientów w mroźną noc. Rozpoczęły się prace, by dotrzeć do rurociągu i zlokalizować awarię, na razie jeszcze przy włączonym ogrzewaniu do klientów. Myślę, że około godz. 12-13 zaczniemy proces zamykania dostaw ciepła – mówiła rzecznik.

Naprawa ma potrwać do 24 godzin. W tym czasie ciepła nie będzie miało ponad 40 budynków przy ulicach Goszczyńskiego, Krasickiego, Malczewskiego, Odyńca, Puławskiej, Szarotki i Tynieckiej. Wśród nich jest szpital covidowy przy ul. Goszczyńskiego – szpital św. Elżbiety.

Szpital bez miejskiego ciepła


Jak mówiła Żurada, szpital jest poinformowany o usterce, ma uruchomić własne źródło ciepła.

– Jesteśmy w kontakcie ze szpitalem, który potwierdził nam, że ma zasilanie zapasowe i jest w stanie w krótkim czasie od powiadomienia je włączyć, co oznacza, że ten obiekt wrażliwy, jakim jest szpital, jest zabezpieczony i mamy potwierdzenie, że będą mieli ciepło z własnego źródła – mówiła rzeczniczka.

Kolejna awaria ciepłownicza w Warszawie. Ponad 60 budynków bez ogrzewania

Krótko po naprawie awarii, do której w związku z uszkodzeniem rury sieci ciepłowniczej doszło w piątek na ul. Jagiellońskiej, w sobotę przed...

zobacz więcej

To kolejna w ostatnich dniach taka awaria w stolicy. Aleksandra Żurada mówiła, że przyczyny usterek będzie ustalać specjalnie powołany zespół, ale nie bez znaczenia są warunki atmosferyczne.

– Różnica temperatur między bardzo niskimi temperaturami zewnętrznymi, dzisiaj mamy -19 st., a wysoką temperaturą gorącej wody, która jest nośnikiem ciepła w rurach, wynosi około 90 czy 100 st., to ma niemały wpływ na ryzyko awarii sieci ciepłowniczej – mówiła rzeczniczka. Zaznaczała, że firma ma Warszawie ok. 19 tys. węzłów ciepłowniczych, czyli budynków odbierających ciepło, awarie w ostatni weekend dotyczą około 100 z nich.

Seria awarii w Warszawie


Seria awarii ciepłowniczych w stolicy zaczęła się w czwartek od stołecznej Elektrociepłowni Żerań i zakłóceń w produkcji i dostarczaniu ciepła do 10 dzielnic Warszawy. W piątek rano doszło do awarii rury ciepłowniczej przy ul. Jagiellońskiej na Pradze Północ.

Po jej naprawieniu w sobotę przed południem doszło do kolejnej awarii, także przy ulicy Jagiellońskiej. Bez ciepła było około 60 budynków na Pradze Północ do niedzieli wieczorem. W niedzielę kolejna awaria – tym razem na Ursynowie, bez ciepła było 19 budynków w tej dzielnicy.

źródło:
Zobacz więcej