RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kolejna dostawa szczepionek firmy Pfizer w drodze do magazynu ARM

W niedzielę Polska dostała zmieniony harmonogram dostaw od firmy Pfizer (fot. PAP/Leszek Szymański)
W niedzielę Polska dostała zmieniony harmonogram dostaw od firmy Pfizer (fot. PAP/Leszek Szymański)

Nowa partia szczepionek od Pfizera, która w poniedziałek rano dotarła do Polski, jest w drodze do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych; tam szczepionki zostaną przyjęte i przeliczone – powiedział prezes ARM Michał Kuczmierowski.

Szef KPRM odpowiada posłowi Szczerbie ws. utylizacji szczepionek

Jeśli w punktach szczepień zostają dawki szczepionki z puli dla grupy zerowej i istnieje ryzyko ich niewykorzystania, można nimi szczepić seniorów;...

zobacz więcej

– Zostaną zweryfikowane, sprawdzone i dopiero wtedy będziemy mogli powiedzieć, ile dokładnie ich jest – powiedział Kuczmierowski.

Jak dodał, wiadomo na pewno, „że jest poniżej połowy tego, co spodziewaliśmy się dostać”. Jego zdaniem może to być ok. 180 tys., może mniej.

Kiedy kolejna dostawa szczepionek?


Dostarczone dziś szczepionki wyprodukowała firma Pfizer. Kuczmierowski wyjaśnił, że druga dostawa szczepionek Moderny ma nastąpić za tydzień. Pierwsze 29 tys. szczepionek Moderny dotarło do Polski 12 stycznia.

Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował w radiowej Jedynce, że w poniedziałek wylądował kolejny samolot ze szczepionkami firmy Pfizer, na podstawie liczby kartonów można szacować, że szczepionek jest co najmniej o połowę mniej.

Kiedy odporność zbiorowa w Polsce? Niedzielski o „realnym scenariuszu”

Do tej pory na ponad 250 tysięcy zaszczepionych osób odnotowano 37 niepożądanych odczynów poszczepiennych, w tym jeden ciężki – przekazał na...

zobacz więcej

– Dopiero wczoraj późnym wieczorem dostaliśmy zmieniony harmonogram dostaw od firmy Pfizer, w tej chwili jest analizowany i staramy się w jakiś sposób skoordynować to z naszymi planami Narodowego Programu Szczepień – podkreślił Dworczyk w radiowych „Sygnałach Dnia”. Harmonogram ten jest opracowany do 8 lutego.

– Dzisiaj wylądował samolot Cargo, który przywiózł do Polskę kolejną dawkę szczepionek, niestety w bardzo ograniczonej ilości w stosunku do tego co zapowiadała firma Pfizer wcześniej – poinformował Dworczyk.

Szczepienia drugą dawką zagrożone?


Zaznaczył, że dokładnie o ile jest mniej będzie wiadomo po przeliczeniu szczepionek w ARM. Przypomniał, że wcześniej były realizowane dostawy na poziomie 360 tys. sztuk szczepionek , a teraz jest ich co najmniej połowę mniej. – Zaczekajmy z ostateczną informacją na przeliczenie wszystkich fiolek w Agencji Rezerw Materiałowych – podkreślił minister.

Zapewnił, że nie są zagrożone szczepienia drugą dawką szczepień, a także, że na pewno 25 stycznia mają się rozpocząć szczepienia seniorów. 

źródło:

Zobacz więcej